Ana sayfa Diğer 3 Adımda Ev Dekorasyonunuzu Sadeleştirin

3 Adımda Ev Dekorasyonunuzu Sadeleştirin

137
0
modern beyaz oturma odası dekorasyonları

Aslı “Less is More” olan ve Türkçeye “Az, çoktur” veyahut buna benzer ifadelerle girerek nihai dönemlerde ülkemizde de epey yaygınlık kazanan dizayn akımı, gerçekte dünyada epey uzun süreden ardından birçok değişik bölgede gayret gösteren tasarımcılar doğrulusunda takip ediliyor. 
İsminden de anlaşılabileceği emeliyle gücünü sıkıcılıktan alan bu akım, sonsuz değişik bölgede karşımıza çıkabiliyor. 
Giyim ve ayakkabı modasından ev dekorasyonuna, mimariden bahçe tasarımına, masaüstü yayıncılıktan internet tasarımcılığa kadar uzanan bu alanlar arasında bu akımın en görünür bulunduğu alan ev dekorasyonudur demek de hatalı olmaz sanıyoruz. 
Üstelik “Less is More” akımını izleyerek yapılan birçok tasarımın aksine, ev dekorasyonundaki programlar hayatımıza oldukça direkt bir şeklinde tesir eder. 
Peki bu nasıl bir etkidir? 
1. İşlevsiz Eşyalardan Kurtulun

less is more dekorasyonu


Ev dekorasyonunu sadeleştirmek, tekilce bir trendle, modayla, dizayn akımıyla veyahut gelip geçici bir hevesle alakalı değildir. 
Tasarımda sadeleşme, bundan sonra bir trend olmaktan çıktı ve geleceği belirleyen normlardan biri durumuna gelmeye başladı. Yani bu sadeleşme akımının bir noktada geriye doğru kırılıp yeniden muhteşem, heybetli ve kalabalık ev dekorasyonlarının moda olacağını söylemek efor. 
En azından bunun gözle görülecek kadar yakın vakitte olmayacağını söyleyebiliriz. 
Yüzünü geleceğe dönüyor olmanın yanında, ev dekorasyonunda sadeleştirmeye gitmenin gündelik yaşamımız üstüne de pozitif etkilerinden söz edebiliriz. 
Her şeyden evvel bu tür bir sadeleştirme, ev eşyalarında estetikten defa fonksiyonu ön tasarıya koyan, işlevsiz olanları biraz biraz dışarıda bırakan ve sonunda geriye kalanlar üstünden yine bir estetik anlayış kuran bir eylem olacaktır. 
Yani bir fonksiyonu olmayan şeyleri evimizden ve hayatımızdan çıkartabilir, geriye kalanlarla yeni bir tarz oluşturabiliriz. 
2. Daha Az Eşya, Daha Düşük Zahmet

sade oturma odası dekorasyonu


Çok eşya, defa aksesuar, dolu dolu bir salon… Ananesel ifadeyle şunlar evinizi “zengin gösterebilir”. Ancak bu kalabalık bu arada bir dolu iş demektir. Yalnızca bu eşyaları bir araya getirmenin fiyatı ve emeğinden söz etmiyoruz. 
Bunca eşyanın ve aksesuarın bakımı, hijyenikliği, hanedeki çocuk ve evcil hayvanlardan sakınılması dahi devasa bir emek gerektirir. 
Her şey bir yana, bu tür “zengin görünen” bir salon, gerçekte gözünüzü dahi zahmete sokar; fark etmeseniz de bu kalabalığa bakmaktan gözünüz yorulur. 
3. Boşluktan Korkmayın

sade ev dekorasyonu nasıl yapılır


Doğu toplumlarında boşluk çoğunlukla pozitif çağrışımlar yaratmaz. 
Bir hanedeki veyahut bir sofradaki boşluk, fakirlik çağrışımı yapar ve bu sebepten de negatif görünür. Oysa aslında vaziyet bunun tam tersidir desek abartmış olmayız. 
Mesela yemeklerden misal verelim. Uzmanlar onlarca senedir sofralarımızdaki sadeleşmenin sıhhatli bir hayat için koşul olduğunu söylüyorlar. 
Yani bir sofradaki boşluktan korkmamak, bilakis onu hayat tipi durumuna getirmek gerekmektedir. 
Ev dekorasyonu için de bunu söylemek olasıdır. 
Ancak bunun sebep bir tesir yaratacağını görmek için kesinlikle ismimatmalı, yaşama geçirmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here