Ana sayfa Mutfak Dekorasyonu Ada Tipi Davlumbazlar

Ada Tipi Davlumbazlar

108
0
ada tipi mutfak dekorasyonları ve davlumbaz modelleri

Davlumbazlar mutfaklardaki havanın her vakit temiz ve kokusuz olmasını gerçekleştiren en ehemmiyetli ev aletleri arasındadır. 
Mutfaklar hem ocakta hatta fırında yemeklerin piştiği ve bu sebepten de yemek kokularının, buharların ve nemin havaya nüfuz ettiği hayat alanları ve bu etkenler, mutfağın sıhhatli şeklinde havalandırılmaması neticesinde sağlıksız tek bölge yaratırlar. 
Mutfaklarda ocak kullanırken yalnızca pencerelerin açık olması dahi kafi havalandırmaya yetmez zira havanın tamamıyla ve derhal temizlenebilmesi için yemeklerin havaya saçılan buharının ve kokunun tek motor gücüyle çekilmesi ve yok edilmesi lazım olur. 
İşte burada da döneme ocakların üstünde konuşlanan ve yemek kokusunu ve buharını çekerek mutfağın ve odanın kokmasına engelleyen, nemin önüne geride bıraktığımız ve sıhhatli tek hava meydana çıkaran davlumbaz desenleri giriyor. 

Günümüzde çağdaş mutfak dekorasyonlarında ada mutfak desenleri en çok sarf edilen stillerin başında geliyor. 
Ada mutfaklar, mutfaktaki kısmı hem bereketli kullanan hatta dekorasyona epey estetik tek manzara katan mutfak üniteleri olmasından, saate alan okuyan ve her geride bıraktığımız gün henüz da yaygınlaşan mutfak trendlerinden biri. 
Mutfak adaları ile geliştirilen mutfaklarda, ada mutfaklar değişik fonksiyon ve modellerde seçenek edilebiliyor. 
Lavabolu mutfak adaları, tekilce tezgah olarak sarf edilen mutfak adaları ve ocaklı mutfak adalarından söz edebiliriz. 
Hatta henüz kapsamı geniş mutfak adalarında bu işlevlerin hepsi birlikte bulunabiliyor. 
Ocaklı mutfak adaları için imal edilen davlumbazlar da sıradan duvar dibi tezgahlar için imal edilen davlumbazlardan değişik özelliklere sahip oluyor kuşkusuz. 
Kısaca, dört yönü açık pişirme gruplarında sarf edilen davlumbazlara ada tarzı davlumbaz ismi veriliyor. 
Ada tarzı davlumbazlar değişik tarzlarda, çalışma prensiplerinde ve modellerde üretiliyor.
Aşağıda, her mutfağın mimari özellikleri, ada mutfağın modeli ve dekorasyon tipine göre değişik davlumbaz modellerini ve ada tarzı davlumbazların genel özelliklerini bulabilirsiniz… 
Ada Tarzı Davlumbazlarda Çalışma Prensibi 
Ada tarzı davlumbazlar, hava çıkışlı ve dolaşımlı olarak iki değişik çalışma prensibine göre üretilirler. Mutfağınız için tek davlumbaz seçerken ilk olarak hüküm vermeniz lüzumlenen şey de hangi davlumbaz tipinin mutfağınızın mimari ve kendisine özgü özelliklerine makul olduğudur. 

Hava Çıkışlı Davlumbazlar
Klasik model davlumbazlar şeklinde de tariflenebilecek olan hava çıkışlı davlumbazlar, mutfaktan dışarıya ulaşan bacayı kullanarak pis havayı içindeki filtrelerden süzerek aut verir. Baca irtibatı olan mutfaklarda her vakit hava çıkışlı davlumbazlar seçenek edilir zira baca sayesinde havanın aut atılması defa henüz güçlü tek hava hijyenikliği sağlar. 
Hava Dolaşımlı Davlumbazlar
Baca irtibatı olmayan mutfaklarda genellikle hava dolaşımlı davlumbaz desenleri tüketilir. 
Bu modeller mutfağın içindeki buharlı, pis ve kokulu havayı kendisi içindeki filtrelerden geçirip temizleyerek mutfağa geri verir. 
Aktif filtreler doğrulusunda süzülen havanın yine dolaşıma sokulması prensibi ile gayret gösteren hava dolaşımlı davlumbaz desenleri baca irtibatı olmayan mutfaklar için en kolay seçenektir. 

Hangisi Daha Güçlü?
Ada tarzı davlumbaz modellerinden baca sayesinde pis havanın mutfaktan dışarıya itildiği hava çıkışlı davlumbazların hava dolaşımlı davlumbazlara göre henüz kuvvetli bulunduğu tek realite. Ancak bu iki model arasındaki fark fakat defa yemek pişen ve havasız tek mutfakta fark edilebilir. 
Eğer daimi yemek pişen tek mutfağınız varsa ve kuvvetli tek davlumbaz istiyorsak fakat mutfağınızda tek baca irtibatı bulunmuyorsa, tek baca ilave etmek de kuşkusuz tek tercih. 
Ancak bu bilhassa apartmanlarda mimari düzene göre o kadar basit olmayabiliyor. 
Tabii baca bağlantısının basitçe eklenebilecek tek mimariye sahip tek evde yaşıyor olsanız dahi bu işlemin kolay tek davlumbaz montajından defa henüz devasa tek ev geliştirme projesi olduğunu da unutmamalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here