Ana sayfa Bahçe Dekorasyonu Bahçe Aydınlatması İçin Harika Tavsiyeler

Bahçe Aydınlatması İçin Harika Tavsiyeler

22
0
bahçe aydınlatma fikirleri
Bahçe Aydınlatması İçin Harika Tavsiyeler

İlkbahar ve yaz aylarında kapalı ve dar alanlar içinizi daraltmıyor mu? Kendinizi dışarı atıp açık havanın keyfini çıkarmak istemiyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise bahçeniz veya balkonunuz için siz değerli okurlarımıza pratik tavsiyelerimiz var.

Balkon ve bahçelerinizi sadece gündüz kullanmamanız için aydınlatmaya ihtiyaç olacaktır. Balkon aydınlatması için tavan armatürleri ya da duvar aplikleri ile aydınlatma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat bahçe aydınlatması bu kadar kolay olmayacak. Eğer siz de bahçeye sahip iseniz ve “Bahçe aydınlatması nasıl yapılır?” sorusuna önemli ve özel fikirler içeren bir cevap arıyorsanız bu yazımız tam size göre.

Bahçe Aydınlatması Neden Önemlidir?

Bahçenizi aydınlatarak, hem olası kazaları engellemek hem de şık bir görüntü ve rahat bir ortam elde edebilirsiniz. Yapacağınız bahçe ışıklandırma uygulamaları sayesinde harika bir görünüm ile birlikte evinizin bir parçası haline gelecek şık bir dış mekan yaratabilirsiniz.

bahçe aydınlatması
bahçe aydınlatması

Bahçe Aydınlatması Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bahçe aydınlatma ürünleri seçimi için hangi ürünün bahçenizin hangi bölümüne uygun olacağı konusuna geçmeden önce bahçe aydınlatması seçmede dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bahsedelim.

  • Enerji Tasarruflu Ürünleri Tercih Edelim

Hem bütçenizi korumak hem de doğayı korumak için iç mekanlarda kullandığımız gibi dış mekanlarda da enerji tasarrufu sağlayan ürünleri tercih etmeliyiz.

LED aydınlatmalar kullanarak daha uzun ömürlü ve daha uygun fiyata sağlamış olursunuz. Bahçede LED aydınlatmaların yanı sıra solar aydınlatma sistemleri de diğer bir tercih olabilir. Solar aydınlatma sistemleri güneş enerjisini kullanarak bataryaları doldurur ve aydınlatma bu yolla sağlandığı için elektriğe ek bir ücret ödemezsiniz.

  •  IP Koruma Sınıfı Hakkında Bilgili Olun

IP, elektronik aletlerin katı ve sıvı etkenlere karşı ne kadar dayanıklı olduğunu gösteren bir terimdir. Bu kod sayı ile belirtilir ve ilk rakam katı cisimleri ifade ederken ikinci rakam da sıvı cisimlere karşı korumayı ifade eder.

Eğer bahçenizde korunaklı bir alan için aydınlatıcı istiyorsanız IP 44 ve üzeri değerleri tercih edebilirsiniz. Fakat daha korunaksız, örneğin bahçenizdeki yürüme yoluna en üst düzey koruma olan İP 68 i tercih etmenizi öneririz.

bahçe aydınlatması fikirleri
bahçe aydınlatma önerileri

Renkli Görüntüler Sunacak Bahçe Aydınlatma Fikirleri

Bahçe aydınlatması için güvenlik ve maliyet kadar tasarım da önemlidir. O halde bahçe aydınlatması nasıl olmalı konusunda da sizlere pratik öneriler verelim.

Aplikler: İyi aydınlatılmış ve dekorasyon anlamında başarılı olmuş birçok bahçede aplikler kullanılmakta. Dekorasyon için çok çeşitli modeller sunan aplikler ile bahçenize muazzam bir görünüm katabilirsiniz.

Spotlar: Yine bahçeler için aydınlatıcı olarak çok tercih edilen bir diğer model ise sporlar. Spotların en büyük avantajı; duvara, tavana ya da zemine monte edilebiliyor olmasıdır. Ayrıca yer döşemeleri yerine kullanarak da güzel bir görünüm sağladığını da söylemeden geçemeyiz. Bunların yanı sıra hareket duyarlı spotlar da çok tercih edilmesini sağlayan bir diğer özelliğidir.

Aydınlatma Direkleri: Kapı girişlerine ve yürüyüş yollarına yerleştirilen aydınlatma direkleri ile bahçe dekorasyonuna artı katacak diğer bir aydınlatma modeli de aydınlatma direğidir. Yürüyüş yollarının her iki yanına sırasıyla yerleştirilen direkler ile çok otantik bir görüntü elde edebilirsiniz.

Set Üstü Aydınlatmalar: Bahçe duvarlarına ve zemin üzerine yerleştirerek düşük maliyet ve kolay kurulum olanağı ile aydınlatma direklerine göre daha makul seçenekler sunar.

Tavan Aydınlatmaları: Bahçenizdeki kamelyalar ve kapı girişlerindeki tavanlara uygulayabileceğiniz avizeler ve sarkıtlar da yine tercihiniz olabilir.

Projektörler: Zemine ya da duvara monte edilebilen projektörler oldukça yüksek aydınlatma sağlar. LED modelleri tercih ederek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Bahçe Fener ve Mumlukları: Zemine ya da duvara, dilediğiniz her yerde kullanabileceğiniz kompakt yapıları ile birçok çeşitte bahçe dekorasyonuna uygun fenerler ve mumluklardan yararlanabilirsiniz.

bahçe aydınlatma fikirleri
bahçeler için fener ve mumluklar

Bahçeniz için aydınlatmanın yanı sıra Benim Neden Aklıma Gelmedi Diyeceğiniz Bahçe Fikirleri yazımıza da bakarak dekorasyon konusunda daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here