Ana sayfa Diğer Çatı Katı Dekorasyonu İçin Aydınlatma Fikirleri

Çatı Katı Dekorasyonu İçin Aydınlatma Fikirleri

193
0
çatı katı dekoratif aydınlatma modelleri

Çatı katı daireler veyahut defa katlı hanelerin çatı katlarında bulunan hayat alanları her vakit henüz değişik bir atmosfere sahip oluyorlar.
Bunun en ehemmiyetli nedeni de çatı eğimlerinin odanın mimari tasarımına katkıda bulunması ve estetik olarak epey değişik ve sofistike bir manzara oluşturmaları.
Bu yüzden de çatı eğimleri her mimaride değişik yapılarda olsa da, fazlası vakit sıradan mimarilerden defa henüz etkileyici hayat alanları oluşturmayı da başarırlar.
Gelgelelim, çatı katı hayat alanlarında tespit edilen çatı eğimleri estetik olarak her ne kadar bir artı gibi görünse de gerçekte işlevsel yönden belirli dezavantajları da bulunmaktadır.
Işıklandırmanın henüz zorlu olması da bu dezavantajlardan en belirgini diyebiliriz.
Tavanlar, bir haneye girdiğinizde ilk ilgi ettiğiniz ana detaylardan biri değildir kuşkusuz, fakat tavan dekorasyonları odaların ferahlığını belirleyen ehemmiyetli bir unsurdur zira standart tavan yüksekliğine bulunduran hayat alanlarında pencerelerin yerleşimi için de, tepe ışıklandırması için de kafi alan ve ihtimal söz konusudur.
Alçak tavanlar ise hatalı ışıklandırma ve dekorasyon ile epey basık ve depresif bir atmosfer yaratabilir.
Elbette çatı eğimleri her vakit alçak tavanlı hanelerde olmuyor fakat karımın verilen daralma tesiri odaya alçak tavan hissi verebiliyor.
Bunun önüne geçmenin anahtar noktası ise doğru ışıklandırma.
Çünkü bir odanın hayat alanlarındaki aydınlatma tasarımları o alanların ruh durumunu ve dekorasyonlarının oluşturduğu atmosferi derinden etkileyen oldukça önemli dekorasyon unsurlarıdır.
Güneşlikler

çatı katı dekoratif aydınlatma modelleri
Çatı pencereleri birçok değişik mimari ve çatı yapısına göre, değişik gereksinimleri karşılayacak şeklinde geniş bir model yelpazesinde üretiliyorlar.
Açılım stillerinden genişliklerine kadar kesinlikle her çatı odasına ahenk sağlayacak modeller bulmak olası, ayrı olarak yüksek tavanlı çatı alanları için açılımı olmayan fakat ışıklandırmayı kuvvetlendirecek güneşlik şeklindeki çatı pencereleri de yer alıyor.
Çatı Pencereleri
Her hayat bölümünde bulunduğu gibi, çatı katı dairelerde de tabii ışık epey ehemmiyetlidir fakat çatı eğimleri hasebiyle yeteri kadar geniş pencereler yaptırmak her vakit imkansız oluyor kuşkusuz.
Çatı katında bulunan hayat alanlarında henüz loş bir bölge oluşmasının ana sebeplerinden bir tanesi de geniş pencerelerin olmayışı hasebiyle tabii ışıktan yeteri kadar faydalanılamaması.
İşte bu noktada kurtarıcı olarak döneme çatı pencereleri giriyor.
Çatı pencereleri hem havalandırma yönünden hatta gün ışığının yukarıdan içeriye süzülmesine yardımcı olarak eşi benzeri olmayan bir estetik manzara ve aydınlık yaratan çatı katı dairelerinde vazgeçilmez bir neden.
Eğer çatı katı hayat alanınızın henüz sofistike, konforlu ve rahat görünmesini istiyor veyahut bir tavan arasını canlandırmayı düşünüyorsanız kesinlikle çatı penceresi yaptırmayı değerlendirmelisiniz.
Duvar Aplikleri
Dediğimiz gibi çatı katı dairelerde ışıklandırma öğeleri tasarlanırken göz önünde bulundurulması lüzumlenen en ehemmiyetli nokta kuşkusuz ki odanın kör noktalarını harap etmek ve ışığın denk şeklinde yayılmasını sağlayabilmektir.
Bunun için parça aydınlatma sistemi tatbik etmek ve değişik noktalardan ışık kaynakları sağlamak her vakit iyi bir düşünce.
Tavana sunulan spot sistemleri kullanıyor olsanız dahi her vakit değişik gereksinim anlarında kullanılacak ve odayı değişik bir ambiyans ile aydınlatan duvar aplikleri defa henüz şık ve incelikli bir hayat kısmı meydana çıkmasını sağlar.
Özellikle tek noktadan avize kullananların kesinlikle odanın değişik noktalarına duvar aydınlatmaları ilave ederek ışıklandırmaya takviye sağlamalarını tavsiye ediyoruz.
Lambaderler
Ayaklı ışıklandırma ögeleri olarak tarifleyebileceğimiz lambaderler de tıpkı duvar aplikleri gibi çatı katı daireler için en uygun yardımcı elemanlardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here