Ana sayfa Diğer Dekorasyon Dünyasında En Son Trend: Shabby Chic

Dekorasyon Dünyasında En Son Trend: Shabby Chic

296
0

Nihai dönemlerin en tanınmış dekorasyon trendlerinden bir tanesi olan Shabby Chic ile tanışmaya ne dersiniz? Külüstür püskü anlamına gelen Shabby sözcüğü ile İngilizce’de şık olarak malum Chic sözcüğünün biraya gelmesi ile meydana gelen Shabby Chic; külüstür objelerin yeniden değerlendirilmesini ve henüz şık ve estetik bir görünüme kavuşturulmasını kapsıyor.
Eski mobilyalarını değerlendirmekten zevk alan şahıslara hitap eden bu görülmemiş akım, külüstür mobilya ve aksesuarların yine yorumlanmasını sağlıyor. Yani uzun bir müddettir anı olarak gizlediğimiz ve çöpe atmaya kıyamadığımız eşyalarımızı en iyi şeklinde değerlendirebilmemize imkan tanıyor.
Bu yazımızda en trend Shabby Chic dekorasyon örnekleriyle sizi buluşturmak ve esin verici dekorasyon fikirlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.
İşte, Shabby Chick dekorasyonuna değin bilmeniz gerekenler:

Ağırlıklı olarak pastel tonlar kullanılıyor

Beyaz rengin aşağı yukarı bütün mobilya ve dekorasyonlarda çoğunluklu olarak kullanıldığı Shabby Chic dekorasyonunda pastel tonlara da sık sık rastlanıyor. Uçuk pembe ve uçuk mavi gibi en güzel renklerin beyaz ve gri tonlarla eşi benzeri olmayan bir ahenk sergileyerek ön tasarıya çıktığıShabby Chic dekorasyonu manzarası bakımından biraz da Country ve Vintage stilini anımsatıyor.

Eskitilmiş yüzey ve objelerle nostaljik bir atmosfer yaratılıyor

Özellikle mobilyaların ve koltuk takımlarında ahşap tasarımların kullanıldığı bu dekorasyonda eskitilmiş duvar tabloları, sehpalar ve dolaplar ile tam manasıyla nostaljik bir atmosfer yaratılıyor.
Eski mobilya ve koltuk takımlarının çiçek modelleri ile kaplatılması, dekorasyonun bir başka püf noktası olarak karşımıza geliyor.

Kristal taşlı avizeler ile mükemmel bir şıklık elde ediliyor

1960’lı senelerde aşağı yukarı her evde tespit edilen billûr taşlı avizelerin salon ve yatak odası dekorasyonlarında keşif bir şeklinde kullanıldığı Shabby Chic dekorasyonu salaş şıklıktan hoşlananlara hitap ediyor.
Kristal taşlarla bezenmiş avizeler, odanın havasını bir anda değiştirerek, kendinizi seneler evvel yaşam sürdüren bir Yeşilçam karakteri gibihissetmenize aracılık ediyor.

Açık mutfak rafları ile ahşap ev dekorasyonu işlek tutuluyor

Ahşap hanelerin olmazsa olmaz parçaları arasında sayılan açık mutfak rafları, Shabby Chic dekorasyonunda seçenek edilen bir başka detay olarak biliniyor.
Öyle ki mutfak dolaplarında hiçbir şeklinde raf kapakları yer almadığından sarf edilen çanak, tabak ve tencere vb. mutfak eşyalarının da her daim abiye ve güzel tasarımlar arasından seçilmiş olması gerekmektedir.

Keten ve pamuklu kumaşlar ile ferah ve konforlu hayat alanları yaratılıyor

Genellikle Fransız kumaşları ile döşenen mobilyalarda keten ve pamuklu kumaşlara da yer yer rastlanıyor.
Keten ve pamuklu nevresim takımları ile ferah ve konforlu hayat alanlarının yaratılması hedefleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here