Ana sayfa Diğer Dekorasyonda İndigo Mavisi Kullanmanın 3 Farklı Yolu

Dekorasyonda İndigo Mavisi Kullanmanın 3 Farklı Yolu

175
0
indigo mavisi oturma grupları

İşlek, yakışıklı ve koyu tonuyla en önemli ve nihai senesinin en gözde tonlarından bir tanesi olan indigo mavisi adında dahi şık bir ambiyansı barındıran, dönemin ötesinde bir estetik tesire ve stillere sunulan bir zenginliğe sahiptir.
Eskiden Türkçede çivit adı da verilen indigo ağacının yapraklarından elde ettikleri bu renk, ismini da en fazla Hindistan’da yetişen bu ağacın kendisinden almıştır.
Yüzyıllar süresince tanınmış bir renk olan indigo veyahut çivit mavisi dekorasyonlarda da epey varlıklı ambiyanslar yaratabilen, dramatik ve tesirli bir renk.
Deniz mavisinden henüz koyu, lacivertten henüz işlek ve parlak bir manzarası olan çivit mavisinin dekorasyondaki tesiri sebep kullanıldığına bağlı olarak epey değişebilir.
Bir duvar rengi olarak kullanıldığında indigo mavisi odaya havalı ve sanatsal bir katkıda bulunabilir fakat vurgu rengi olarak kullanıldığında da oldukça hafif ve canlandırıcı bir atmosfer meydana çıkartabilir.
Bu tarz birçok yönlülüğe mevcut için de indigo rengi gerçekte defa uzun vakittir mutfak dekorasyonlarından oturma odalarına kadar fazlası hayat bölümünde en tanınmış renklerden biri olarak kullanılıyor; fakat geçen senelerde popülerliğini arttırdığını ve bir trend durumuna yaklaştığını de belirtmeden geçmeyelim.

İndigo mavisini, bugünün çağdaş müzik anlayışı ile yine yorumlanan classic bir hit şarkıya benzetebiliriz.
Tarihte her vakit yeri olan, unutulmaz bir classic, bu gün çağa ahenk gerçekleştiren yorumlarıyla kendisini yine var ediyor ve öne çıkarıyor.
Her dekorasyon tipine ve hayat alanına ahenk sağlayabilen elastik ve defa istikametli yapısı ile indigo rengi varlıklı ve sofistike tasarımlara esin vermeye sürüyor.
Sonuç olarak duyulara dokunan, etkileyici, işlek ve olağanüstü derecede şık olan indigo mavisini dekorasyonda kullanmanın birçok değişik yolu var.
Bu yazımızda indigo mavisini değişik renk tonlarıyla ve değişik yoğunluklarda kullanarak birbirinden şık ve değişik etkiler meydana çıkaran 3 esin veren dekorasyon örneğini derledik…
1- Oturma Odasının Baş Rolü Olabilecek Çekici Bir Kanepe

indigo mavisi oturma grupları
Eğer ufak bir oturma odasında atmosferi defa sıkış tıkış duruma getirmeden etkileyici fakat rahat bir tesir yaratmak istiyorsak bunun en basit yolu indigo mavisini odak noktası oluşturacak bir mobilya ile kullanmaktır.
Örneğin çivit mavisinin çekiciliğini yansıtan bir üçlü çekyat en sıradan oturma odası dekorasyonunda dahi fark yaratmayı başarır.
2- Vintage Tipi Şık Bir Dolap

vintage tarzı konsol modelleri
Vintage tarzını yansıtan nostaljik dekorasyonlar mevzu bahis olduğunda indigo mavisinin dönemin ötesinde ve classic etkilerinin bu stile bambaşka bir göz alıcılık ve can kattığını söyleyebiliriz.
Dediğimiz gibi bu mavi tonu, koyuluğu ile havalı ve şık, canlılığı ile ise yenilikçi ve enerjik bir doku meydana getirmek ile ilgili oldukça yetenekli.
Bu etkilere vintage tipi bir mobilyada rastladığımızda da netice epey göz alıcı oluyor durumuyla.
İndigo mavisi ile boyanmış, meşe ağacından imal edilen ve oldukça şık bir çağdaş vintage tasarıma bulunduran bu konsol takımı da içerisinde yer aldığı her odayı güzelleştirecek kadar güçlü bir dizayn öğeyi.
3- Ahşap Tonlarının Doğallığına Çağdaş Bir Dokunuş

indigo mavisi ev dekorasyonu fikirleri
Çivit mavisi kuvvetli canlılığı ile çoğunlukla çağdaş dekorasyonlarda kullanıldığından, ahşabın tabii tonlarının ön tasarıda tutulduğu classic ya da rustik tasarımlarda bu gün akla gelen ilk renklerden biri değil. Oysa ahşap tonları ile indigo mavisi bir araya geldiğinde epey etkileyici bir kombinasyon meydana çıkıyor.
Örneğin bu salonun şömine ve yemek bölümünde taban ve tavandaki şaşırtıcı ahşap kaplamalar beyaz şömine birimi ve şık classic yemek masası takımı ile bir araya geldiği zaman epey ayrıntılı ve göz alıcı detayları olan, malzemelerle doğallığı şıklıkla bir araya getirebilen fakat nihai tahlilde sıradan denilebilecek classic bir şıklık meydana çıkıyor.
Şömine ile yemek masası arasına yerleştirilen indigor renkli berjer ise bütün bu şıklığı katmerleyen nihai dokunuş niteliğinde, bu şık ve incelikli classic salona çağdaş bir çarpıcılık katıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here