Ana sayfa Kendin Yap(DIY) Dekoratif Ahşap Boyama Yöntemleri

Dekoratif Ahşap Boyama Yöntemleri

42
0

Ahşap Nasıl Boyanır

Ahşap boyamada genellikle mdfden yapılan ürünler kullanılır. Mdf’yi kullanmamızın nedeni de boyayı iyi bir şekilde emmesi ve rahat boyanırlılığı olmasıdır.

dekoratif ahşap boyama

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Boyama işlemine geçmeden önce yapılacak bu dekorasyon için önce temiz bir ahşap bulunur. Hobi malzemeleri satan yerlerden temiz ahşap temin edilebilir . Boyamaya başlamadan önce ahşabın üzerinde çivi izleri olabilir. Bu izlerin mutlaka ahşap macunu denilen dolgu macunuyla doldurulması gerekir. Ahşap macunu ile ahşap üzerindeki çivi delikleri doldurulduktan sonra on beş dakika ara ile kurumaya bırakılır ve sonrasında zımparalama işlemine geçilir.

Su zımparası denilen kağıt şeklinde veya sünger şeklindeki zımparalarla mdfnin özellikle kesinti yerleri zımparalanır. Zımparalanan mdfnin tozunu alınır ve boyama işlemine geçilir. Boyaya başlarken fırça mutlaka bir suya batırılır, fırçanın ıslak olmasına dikkat edilir. Fırça kalem gibi tutulur.

Ahşap mümkün olduğu kadar gelgitler şeklinde ve düz yönde boyanmaya başlanır. Boyanın fırça üzerine çok sürülmemesi gerekir. Fırça üzerine sürülen çok miktarda boya, ahşap üzerinde fırça izi ve pürüz bırakacaktır, buna dikkat edilmedir. Yaklaşık yarım saat içerisinde ahşap kurur ve kuruma işleminden sonra özellikle açık renk boya yapılmış ise açık renkler ahşabı örtmeyeceği için ikinci kat boya atılır. Koyu renkte ise tek katta ahşabı örter. İki kat boya yapılacak ise kurumuş olan boyanın yeniden zımparalanması gerekir.

dekoratif ahşap boyama

Boyamaya Uygun Ahşap Türleri

Mdf den yapılmış tepsi

Mdf den yapılmış kapılara asılan posta kutusu

Masif ahşaplar

dekoratif ahşap boyama

Ahşap Boyamada Kullanılan Fırçalar

Kalın kıllı fırçalar olmamalıdır. Çünkü kalın kıllı fırçalar ahşap boyama yaparken ahşabın üzerinde iz bırakır. İpek kıl dediğimiz yumuşacık kıllı fırçalar tercih edilir. Büyük zeminlerde genellikle geniş ağızlı fırçalar kullanılır. Ama ahşabın bir köşesi boyanmak istenirse ince fırçalar kullanılır. İnce fırçalar; yassı fırçalar,sivri veya yuvarlak uçlu fırçalar olarak ayrılır. Yuvarlak uçlu fırçalar küçük çizgiler şeklinde ahşap boyama yapmak için kullanılır. Yassı fırçalar düz şeritler şeklinde ahşap boyama yapmak için kullanılır. Ayrıca dikey hale getirilip düz çizgi çekmekte de kullanılır. Fırçanın büyüklüğüne göre boyama yaparken ahşabın büyüklüğü dikkate alınmalıdır. Çok büyük bir ürün boyanırsa geniş ağızlı fırça kullanılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here