Ana sayfa Ev Tekstili Ev Dekorasyonlarında Stor Perde Kullanımı

Ev Dekorasyonlarında Stor Perde Kullanımı

166
0
stor perde tasarımları

Ev dekorasyonlarında en önemli trendler ve kullanım bağımlılıkları çağa ve günün getirdiği gereksinim ve estetik anlayışına göre daimi değişir ve gelişir.
Söz hususu perdeler olduğunda ise, bu değişim tekilce desen ve renk trendlerinden ibaret değil, tüketimi ananesel perdelere göre epey değişik perde desenleri bu gün evlerimizi süslüyor.

Stor perdeler geçen on sene içerisinde her geride bıraktığımız gün biraz henüz tanınmış duruma geliyor.
Modern dekorasyonlarda ananesel tül ve fon perdelerin konumunu değişik özellikleriyle en önemli stor perde desenleri alıyor.
Peki stor perdeler neden bu kadar tanınmış oldu dersiniz? Dümdüz ve pürüzsüz görünümünün ortama kattığı çağdaş ve kesintisiz dokusundan, kullanım kolaylığından, pratikliğinden ve ekonomik seçeneklerinden dolayı olabilir.
Kısacası bu gün evlerinizde veyahut iş yerlerinizde ananesel fon ve tül perdeler adına stor perde seçenek etmenizi sağlayacak birçok değişik yol açabilir.

Aşağıda, stor perdelerin ananesel perdelere göre üstünlük ve dezavantajlarını, kullanım ayrıntılarını, yöntem özelliklerini ve yeni kuşak stor perde modellerini inceliyoruz.

stor perde modelleri 2019

Neden Stor Perde Seçmeliyim?
Stor perdelerin en devasa avantajlarından biri pratiklik sunmaları ve kullanımlarının ananesel perdelere göre defa henüz kolay olması.
Stor perdeler ananesel tül ve fon perdelerden değişik olarak, bir mekanizma eşliğinde çalışır.
En kolay durumuyla anlatacak olursak, bir ruloya sarılarak açılan ve rulodan serbest bırakılarak kapanan stor perdeler, bu mekanizmaları vasıtası ile camı tamamıyla kaplayan ve pürüzsüz bir tasarıma sahip olan bir yapıdadırlar.

Stor Perdelerin Kullanımı
Stor perde kullanımıyla alakalı en çok sorulan sorulardan biri stor perde hijyenikliği yapılırken perdenin mekanizmasından sebep çıkartılabileceği.
Stor perdelerin belki de tek dezavantajı, ananesel perdelerde bulunduğu gibi basitçe yıkanıp asılamıyor olmaları.
Stor perdeleri yıkamak dilediğiniz vakit evvel perde kumaşını mekanizmasından ayırmalısınız; yıkadıktan ardından ise aynısı şeklinde takmanız gerekmektedir kuşkusuz.

Temizlik ve Bakım
Ancak bu dezavantaja rağmen stor perdelerin bir de çok önemli artısı olduğunu söylemeden geçmeyelim: Stor perde kumaşları ananesel perde kumaşlarından değişik olarak kalifiye bir dokuma yöntemi kullanılarak üretilir ve bu da stor perdelerin yüzeyinde savunucu bir doku olmasını sağlar.
Hem bu doku vasıtası ile, hatta epey gergin ve düz bir yapıya sahip oldukları için, stor perdeler ananesel perde modellerine göre henüz zor ve geç kirlenir; kirlendiğinde ise perdenizi çıkartmadan giysi fırçası ile fırçayalabilir ve nemli bir bez yardımı ile asılı durumda silebilir ve gündelik perde temizliğinizi bu yolla yapabilirsiniz.
Profesyonel perde yapımcıları, stor perdelerin sıklıkla yıkanmasına lüzum olmadığını, tekilce sıra dışı hallerde yıkamak için mekanizmasından bölünmesi gerekliliğini belirtiyorlar.
Çift Mekanizmalı Stor Perdeler
Çiftli düzenek veyahut çift mekanizmalı stor perdeler birbirinden bağımsız iki perde grubundan meydana gelen stor perde modelleridir.
Ön bölümü tül, arka bölümü ise fon perdeden meydana gelen çift mekanizmalı stor perde desenleri iki mekanizma zinciri ile fon ve tül perde yönetimlerini de bağımsız kılan bir sistemden ibarettir.
Yani çiftli düzenek stor perdeleri tıpkı ananesel fon ve tül perdelerde bulunduğu gibi gündüz ve gece iki ayrı şeklinde kullanabilmeniz mümkün.
Bir mekanizmada çiftli düzenek yer aldığı için bu modeller ayrı olarak ekonomik bir tercih şeklinde de öne çıkarlar.

Zebra Perdeler
Son senesinin en gözde perde trendlerinden olan zebra perdeler, stor perdelerin en yeni ve şık olanlarıdır.
Adını zebra deseninden alan bu perde desenleri, hareket edebilen zebra deseni vasıtası ile içeriye giren güneş sayısını muayene edebilme avantajına sahiptir.
Çift tabakalı bir perde sisteminden meydana gelen bu modeller, zebra desenlerin koyu bölümleri birbirinin altına geldiği zaman fon perde fonksiyonu görürken, üst üste geldiklerinde ise şık bir tül perdeye dönüşürler.
Stor Perdelerde Renk ve Desen Seçenekleri
Stor perde desenleri epey varlıklı ve çeşitlidir. Genellikle spor bir şıklığı yansıttıkları ve çağdaş ev ve büro dekorasyonlarında kullanıldıkları için çağdaş desenler veyahut düz renkler kullanılsa da, classic tasarımlar için de henüz abiye ve işlemeli kumaş desenleri bulmak olası.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here