Ana sayfa Kendin Yap(DIY) Ev Nasıl Boyanır Ev Boyama Teknikleri Kendi Evinizi Kendiniz Boyayın( Renk seçimi...

Ev Nasıl Boyanır Ev Boyama Teknikleri Kendi Evinizi Kendiniz Boyayın( Renk seçimi ve Uygulama teknikleri)

93
1
ev-boyama-nasil-yapilir

Evinizi boyamaya başlamadan önce almanız gereken önlemler;

 • Öncelikle kaliteli ve uygun renkte bir boya seçmeniz gerekir.
 • Boyanacak odanın içerisindeki mobilyalar ve halılar kaldırılarak başka bir odaya taşınmalıdır eğer taşıyamıyorsanız odanın ortasına uygun bir şekilde dizip üzerini kapatınız.
 • Boyanacak yüzeylerin kirlilik derecesine göre temizlenilmelidir bu temizlik fırça yada bez yardımı ile yapılabilir, eğer yüzeyde bir yağlanma var ise deterjanlı su ile yıkanmalıdır yada duvar yüzeyinde bir kabarıklık veya rutubet varsa duvarın dış yüzeyi kontrol edilmelidir.
 • Boyanın uygulanacağı yüzeye göre uygun fırça rulo veya sprey seçimi yapılmalıdır.
 • başlamadan önce tavan ve duvar arasını ayırmak için yani boya taşmalarını önlemek için boya bandı çekilmelidir.
 • Boya badana işine uygun kıyafetler, maskeler ve eldivenler alınıp giyilmelidir.
 • tüm bunlar tamamlandıktan sonra ilk kat boya işlemine başlanılabilir eğer ilk kat yeterli gelmiyorsa ikinci kat boya uygulaması ilk kat kuruduktan sonra yapılmalıdır.
 • Boya esnasında ve kuruma sürecinde pencereler açık bırakılarak ortamın hava alması sağlanmalıdır.
 • Mutfak için ocak çevresine uygulanılacak boya tipi yağlı boya veye silinerek temizlenelebilen boya tipleri seçilmelidir bunun sebebi yemek yaparken sıçrayan yağların kolay temizlenebilmesidir.

 

Eviniz duvarlarını boyamak hem yeni bir dekorasyon yapabilmeniz hem de evinizin temizliğini doğru bir şekilde yapabilmeniz için en gerekli olan şeydir. Eğer ev nasıl boyanır konusunda bilgi ve deneyim sahibi değilseniz aslında ev boyamanın o kadar zor bir durum olmadığını görebilirdiniz. Ev boyamak, genel olarak detaylara önem verilerek yapılması gereken bir şeydir. Evinizde duvar boyasının yapmadan önce tüm eşyaları bir araya getirip üzerini bir branda ile örtün. Duvar boyası yaparken ilk olarak tavanlardan başlayın ve daha sonra duvarları boyayın. Duvarları boyarken eğer yerlere boya dökülürse hemen silmeye özen gösterin. Ayrıca boya rengi kapanana kadar boyanız kurudukça boyamaya devam edin. Bu şekilde eşit bir renk dağılımı sağlamış olursunuz.

 

Duvar Boyası Renk Seçimi

Duvarınızı boyamak konusunda kesin kararlı olup da boya rengini henüz seçemediyseniz evinizdeki eşyaların rengi sizin karar vermenizde etkili olacaktır. Koyu tonlarda ev eşyalarınız ağırlıklı olarak bulunuyorsa açık renkli duvar boyaları arasından bir tercihte bulunmalısınız. Aynı şekilde açık eşyalarınız varsa eşya renginin bir ton koyusunda duvar boyası tercihiniz olmalıdır. Eğer eviniz güneş ışığı almayan bir ev ise kesinlikle duvar boyası tercihiniz açık renkli duvar boyalarından yana olmalıdır. Kısaca evinizde tam bir uyumu yakalayabilmek adına bir bütün olarak değerlendirme yapmanız daha doğru bir karar olacaktır.

En Çok Tutulan Duvar Boyası Renkleri

 • Çakıl taşı rengi duvar boyası
 • Kapuçino (cappucino) rengi duvar boyası
 • Kum beji rengi duvar boyası
 • Bebek Mavisi Rengi Duvar Boyası 
 • Deniz kabuğu rengi duvar boyası
 • Parlement mavisi rengi duvar boyası
 • Fildişi rengi duvar boyası
 • Gri ve tonları rengi duvar boyası

Duvar boyası rengi seçmek oldukça zor ve karar verilmesi oldukça zor bir durum olarak karşınıza çıkabiliyor. Duvar boyası renkleri, ev dekorasyonu modasında önemli bir yere sahip olduğu için ev eşyalarında moda olan ürünler değiştikçe duvar rengi modası da değişecektir. Her yıl ev dekorasyonu ürünleri değiştiği için duvar renkleri de farklılaşabilir. Her dönem popüler olan ve sık bir şekilde kullanılan duvar boyası renkleri arasında bej renk ve tonları yer alıyor.
Ayrıca her dönem popüler bir hâl alan duvar renkleri arasında önemli bir yeri olan şampanya rengi ve tonlarını tercih edebilirsiniz. Eğer her dönem popüler olan duvar boyaları yerine daha modern ve yeni moda olan duvar boyası renklerini tercih etmek istiyorsanız moda olan renkler arasında sizin için en uygun olanı tercih edebilir. Hatta sevdiğiniz renkleri bir arada kullanarak farklı bir kombin oluşturabilirsiniz. En çok tutan duvar renkleri arsında olan pudra tonları, krem ve kırık beyaz renklerini tercih edebilirsiniz.

Duvar boyama ile ilgili diğer yazılarımıza göz atmak için konu üzerine tıklayınız.

Duvar Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tavan Boyama Nasıl Yapılır?

Bu Sezonun Trend 5 Rengi

1 Oda, 4 Boya

Salon Dekorasyonunda Koyu Renk Duvarlar

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here