Dekorasyon Fikirleri Ürünleri
Fayanstaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar? ** (Denenmiş Fikirler) Mutfak Dekorasyonu

Fayanstaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar? ** (Denenmiş Fikirler)

Fayanstaki boya lekesi nasıl çıkar biliyor musunuz? Bu yazımızda fayanstaki boya lekesi nasıl çıkarılır ve hangi yöntemler kullanılır konusundan bahsedeceğiz. Bildiğiniz üzere herhangi bir nesneye renk vermek için kullanılan kaplama çeşidine boya denir. Boyayı ister istemez her malzemeye uygulaya bilmekteyiz. Ev boyarken, resim yaparken her yerde boyayı kullanmaktayız. Bu nedenle boyayı kullanırken maalesef fayanslara, parkelere dökebilmekteyiz. Dökülen boyaları ise çıkarmak gerçekten çok zor bir iştir. Özellikle kurumuş ise lekesini çıkarmak bizleri epey uğraştırmaktadır. Bu nedenle bu konu çok fazla araştırılmaktadır. Şimdi lekeleri nasıl çıkaracağımıza bir bakalım.

Yeni bir eve taşınma planımız varsa ilk önceliğimiz evimizi boya badana yaptırmaktır. Boya badana yaptırırken ister istemez yerlere ve tezgahlara boya dökülebilmektedir. Daha sonra ise bu boya lekelerini çıkarmak işimizi zorlaştırabilmektedir.

Fayanstaki, camdaki boya lekesi nasıl çıkar !

Fayanstaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar? ** (Denenmiş Fikirler) Mutfak Dekorasyonu

Evimizde boya badana yaptırırken en fazla yerdeki fayanslara ve camlara boya sıçramaktadır. Bu boya lekelerini çıkarmak ise çok zor bir hal alabilmektedir. Bu lekeler sizin yaptırdığınız boya badana işlemi sırasında değil, daha önce yapılan boya işleminden kalmış olabilir.

Bildiğiniz gibi eğer leke uzun süre zeminde kalması lekenin çıkmasını zorlaştırır. Bunun nedeni uzun süre yüzeyde tutunan leke daha fazla yoğunlaşır ve kemikleşir. Ayrıca boya cinside lekelerin çıkmasını zorlaştırabilmektedir.

Camdaki boya lekesi nasıl çıkar?

Camdaki boya lekesi nasıl çıkarılır konusunu madde madde aşağıya sıraladık.

 •  Cam yüzeyinde bir leke varsa öncelikle o yüzey, sıcak suyla  karıştırılmış deterjan  ve bir temizlik beziyle ıslatılıp yumuşatılır.
 • Cam jileti kullanılarak yumuşatılan leke küçük küçük dokunuşlarla leke çıkartılır.

Önemli bir not : Cam jileti kullanırken çok dikkat etmek gerekir. Çünkü bazen bu jilet camı çizebilir. Bu durum ise hiç istenmeyen bir görüntüye neden olabilir.

Fayanstaki boya lekesi nasıl çıkar?

Fayanstaki boya lekesi nasıl çıkar, hangi yöntemler uygulanır? Tüm bu soruların cevapları aşağıda madde madde sıralanmıştır.

 1. Lekelerin yoğunluğuna göre bir çözelti hazırlayabilirsiniz.  Bu çözelti için bir miktar suyun içine üçte bir oranında sirke ve yaklaşık bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ekleyebilirsiniz.
 2. Yaptığımız bu karışımı lekelerin üzerine döküp ve bir süre beklemeniz gerekmektedir.
 3. Belli bir süre durduktan sonra uçları kalın bir fırçayla bastıra bastıra ve yuvarlak daireler çizerek lekeli alanı fırçalayın.
 4. Son olarak da fırçaladığınız lekeli yüzeyi nemli bir bez yardımıyla silip işlemi bitiriniz.

Lekelerin temizlenmesi ve eski görünümüne kavuşturulması evinizin estetik ve konforunu arttırabilir, ferah bir yaşam alanı sağlayabilirsiniz.

Boya lekesi nasıl çıkarılır?

Boya lekesi genellikle yüzeyler üzerinde ince kaplamalar halinde bulunurlar. Bu nedenle aslında boya lekelerini çıkarmak bizim için kolay olabilmektedir. Önemli olan ne kullanabileceğimizi bilmemizdir. Zaman alsa da sonuçta evimizi tertemiz görmek bizleri mutlu edecektir. Boya lekesini çıkarmak artık çok kolaydır. Boya lekesinin çıkması için şunları yapmak yeterli olacaktır;

 • Boya lekesini çıkarmak için yapmanız gereken sadece lekeli tarafı temiz bir bez üzerine yatırınız.
 • Daha sonra lekeli olan kısmın ters tarafına ılık bir su ve az miktarda sıvı deterjan uygulayınız.
 • Daha sonra Boya lekesi ıslak ise, lekeyi fazla bastırmadan hafifçe ovalayınız.
 • Bu şekilde yaptığınız takdirde lekenin gittiğini göreceksiniz.
 • Diğer bir yöntem ise bir bardakta eşit ölçüde su ve bulaşık deterjanını karıştırınız.
 • Daha sonra karışımla, lekenin damladığı kumaşı tersinden ıslatınız. Bu şekilde leke daha kolay çıkacaktır.
 • Daha sonra bir fırça ile lekeyi yavaşça ovarak iyice temizleyebilirsiniz.

Yerdeki Boya Lekesi

Evimizde boya badana yaparken mutlaka yerlere boya dökülmektedir. Bazen bu yere dökülen boyalar çıkmaz bilmez. Kullandığımız yer ve fayans temizleyicileri bu lekeleri çıkarmak için yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle bu boya lekelerini çıkarmak bazen uzmanlık gerektirir. Herkesin kullandığı yöntemler bazen işe yaramayabilir. Plastik veya fayans üzerindeki boya lekesi oldukça zor lekeler arasındadır. Ancak evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler ile boya lekesi zorlu bir leke olmaktan çıkabilir. İşte bu lekeler için kullanılacak malzemeler…

 • Eğer boya lekesi içerisinde  yağ varsa yağ çözücüler kullanabilirsiniz.
 • Su bazlı boyalarda ise su bazlı çözeltilerden yararlanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.