Ana sayfa Salon Dekorasyonu Fon Perde Modelleri ve İç Mekan Dekorasyonu

Fon Perde Modelleri ve İç Mekan Dekorasyonu

98
0

Dekorasyon denildiğinde çoğumuzun aklına mobilya, halı, duvar boyaları gibi şeyler gelsede dekorasyon aslında bunların oluşturduğu bir bütündür. Bu bütünü en uygun biçimde oluşturmak ve doğru sunum şeklini yakalamak adeta şıklığın bir anahtarıdır. Bu nedenle evlerimizde tüm dekoratif fonksiyonları doğru kullanmalı ve doğru sunum yapmalıyız. Doğru dekore edilmiş bir mekan içerisinde yanlış kullanılan küçük bir unsur tüm dekoratif eşyaları gölgeleyecek ve gösterişten uzaklaştıracaktır. Bu nedenle doğru kullanım dekorasyonun temelidir sözünü kullanmak yanlış olmayacaktır.

Dekorasyonda Perde Kullanımı ve Önemi

Dekorasyon unsurları içerisinde perde kullanımı birçok unsurdan daha önemlidir. Perdeler mekanları öne çıkaran ve diğer dekoratif unsurları parlatan malzemelerdir. Bu malzemeleri doğru kullanmak ve tercihleri doğru yapmak çok önemlidir. Bu yazımızda siz dekorasyon sever takipçilerimiz için dekorasyon ve perde uyumunu ele alacağız.

Perde kullanımı diğer dekorasyon unsurları ile bir bütün halindedir. Seçtiğiniz mobilya, halı, duvar renkleri ve aksesuarlara uygun perde tercih etmeniz bu unsurların daha çok ön plana çıkması için gerekli bir kriterdir. Bu nedenle ev dekorasyonlarında perde seçimlerini mobilya ve renk tercihlerine göre yapmak önemlidir.

Mobilya ve Perde Tercihi

Seçtiğiniz mobilyaya göre perde tercihi yapmanız mobilyalarınızın daha ön planda görünmesini ve bulunduğu mekana çok daha fazla yakışmasını sağlayacaktır. Bu nedenle ev dekorasyonu yaparken öncelikle mobilya unsurlarını tamamlamanız ve buna uygun perde seçimi yapmanız gerekmektedir. Öncelikli olarak yaptığınız perde tercihlerinde buna uygun mobilya seçimi yapmak oldukça zordur. Mobilya sürekli kullanımda olan ve rahatlığı ön planda bir materyal olduğundan dolayı öncelikli olarak mobilya seçimi yapmak çok daha doğru olacaktır. Mobilya seçiminden sonra bu mobilyaya uyacak perde seçimi yapmak doğru ve yerinde bir tercih olacaktır.

Halı ve Perde Tercihleri

Halı ve perdelerinizin aynı desende olmamasına özen gösterin. Halı ve perdeler ikiside tamamlayıcı dekorasyon unsurları olduğundan dolayı ikisininde aynı renk ve aynı desen seçilmesi bulunduğu mekanı boğacaktır. Bu nedenle halı ve perde seçimleri birbirinden farklı fakat çokta uzak olmamalıdır. Yani birbiri ile uyumlu fakat aynı desen ve renkte bulunmayan tercihler etkili bir dekorasyon için önemlidir.

fon perde modelleri

Fon Perde ile Zenginleştirin

Mobilya seçimini gerçekleştirdik ve daha sonrasında mobilyalarımıza uygun tül seçimi yaptık. Daha sonrasında fon perdeler ile tülleri çok daha şık gösterebilirsiniz. Son zamanların popüler dekorasyon unsurları fon perde modelleri ile tülleriniz daha ön planda görünecek.

Bazı kişiler fon perdelerin sadeliğin eseri olduğunu ve bazı mekanlara yakışmadığını dile getirsede doğru tercihler ile fon perde kullanımı şıklığın anahtarıdır. Özellikle iç mekanları zengin göstermek ve diğer dekorasyon unsurlarını ön plana çıkartmak için kullanılan fon perdeler doğru tercih edildiğinde bulunduğu ortama çok farklı bir hava katıyor. Fakat fon perde seçerkende bazı kriterleri göz önünde bulundurmak ve buna yönelik tercihler yapmak gerekiyor. Buyrun bunlara göz atalım;

Fon Perdeler Neye Göre Seçilmelidir?

Fon perde seçiminde iç mekanınızda bulunan mobilyalar, renkler ve kullandığınız tüller önemlidir. Bunlara yönelik tercihler yapmanız çok daha şık ve sağlıklı olacaktır. Buna örnek vermek gerekirse oturma odalarında geometrik ve asimetrik modeller kullanılabilir. Eğer çiçekli tarzda bir fon perde tercih edecekseniz koltuklarınızın yastıklarını fon perdeleriniz ile aynı model seçebilirsiniz. Bunlara ek olarak koltuklarınızda kullandığınız soft renkleri fon perdelerinde de kullanmak mekanınızın şık görünümü için yeterli olacaktır. Koltuk desen ve renk tercihlerinizle fon perde tercihleriniz birbiri ile örtüşmelidir. Bu şekilde iç mekan tasarımlarınızda şıklığı yakalayabilirsiniz.

Desenli bir fon perde seçmek istiyorsanız buna paralel olarak kullandığınız tül daha düz ve basit renklerde olmalıdır. Eğer tülünüzde desenli ve karmaşık renkler içerirse kapalı ve boğucu bir görünüm oluşturacaktır. Desenli fon perde tercihlerinde koltuk desenlerinizi göz önünde bulundurarak tercih yapmanız sizi hiçbir zaman yanıltmayacaktır.

Fon Perde Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Fon perde kullanacağınız mekan genişliği önemlidir. Küçük ve dar yapıya sahip mekanlarda açık renk fon perdeler kullanmak mekanın daha ferah ve geniş görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca mekanınızı sıkışık bir görünümden uzaklaştırarak mobilyalarınızın daha ön planda görünmesini sağlayacaktır.
 • Fon perde kullanacağınız mekan geniş bir yapıya sahip ise daha koyu renkler kullanmanız yerinde bir tercih olacaktır. Koyu renk fon perdeler her zaman daha şık ve klas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle mekan boyutunuz geniş ve ferah bir yapıda ise kesinlikle koyu renk tercih etmelisiniz.
 • Koltuk, halı ve diğer mobilya tasarımlarınız çiçekli, desenli bir görünüme sahipse fon perdelerinizde sadeliğe önem vermelisiniz. Hem mobilyalarınızın hem fon perdelerinizin desenli bir tasarıma sahip olması mekanınızda karmaşık ve göz yoran bir yapı oluşturacaktır. Bu nedenle eğer mekan içerisindeki unsurlarda desenli bir yapı hakimse fon perdeleriniz düz olmalı, mobilyalarınız sade bir yapıda ise fon perdeleriniz desenli olmalıdır.
 • Duvar renginizin zıttında bir tercih yapın. Duvar renginiz ile aynı fon perde tercih ederseniz duvarlarınız fon perdenizi boğacak ve mekanınıza bir artısı olmayacaktır. Duvar renklerinizin aksi yönde bir fon perde tercihinizde fon perdeniz daha çok göze batacak ve çok daha güzel bir görünüm kazandıracaktır. Fakat bunu yaparken çok zıt renkler kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 • Fon perdelerinizde mekan içerisinde bulunan aksesuarlara uygun aksesuarlar bulundurabilirsiniz. Örneğin mekanınızdaki aksesuarlarda bulunan gümüş detayları fon perde tutacaklarında kullanabilirsiniz. Bu şekilde kullanılan minik detaylar mekanınıza çok daha farklı bir hava kazandıracaktır.
 • Avize seçimi ile fon perde seçimi birbiri ile orantılıdır. Avizenizin renginde bir fon perde seçimi doğru olacaktır.

Fon Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

 • Fon perde modelleri genellikle yıkanabilir kumaştan oluşmaktadır. Fon perdelerinizi belirli periyotlarla yıkayabilirsiniz. Bu periyotlar oda koşulları ve kullanım koşullarına göre farklılık göstermektedir. Örneğin sigara içilen bir ortamda bulunan fon perdeleri 2 ayda bir yıkamak doğru bir tercih olacaktır. Fakat sigara içilmeyen bir ortamda bulunan fon perdelerin yılda bir veya iki kez yıkanması yeterli olacaktır.
 • Fon perdelerinizi yıkamadan önce mutlaka silkeleyiniz. Uzun süreler yıkanmayan ürünler olduğundan dolayı üzerinde toz gibi yapışkan kirlerin bulunması muhtemeldir. Öncelikle bunları silkeleyerek arındırın.
 • Fon perdelerinizi çamaşır makinasına atarken yanında herhangi farklı bir ürün atmamaya özen gösterin. Yanında atacağınız farklı bir ürün fon perdenizin yapısını bozabilir. Ayrıca fon perdelerinizi 30 derecede yıkamaya özen gösterin.
 • Fon perdelerinizin yapısı yıkama aşamasında oldukça önemlidir. Eğer fon perdeniz tüz bir yapıdaysa kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Fakat perdenizin üzerinde sim, boncuk gibi maddeler bulunuyorsa yıkama sırasında düşmesi ve kopması muhtemeldir. Buna dikkat etmeli ve göz önünde bulundurarak yıkamalısınız.
 • Fon perdenizin üzerinde aşırı kir ve leke bulunuyorsa yıkamadan önce ılık ve deterjanlı suda 1 saat bekletin ve daha sonrasında çamaşır makinesine atın.

Bu yazımızda sizlerle dekorasyon unsurlarını ve bu unsurlara yönelik olarak perde tercihlerini ne şekilde yapmamız gerektiğini inceledik. Buna ek olarak fon perdeler ile ilgili tüm bilinmesi gereken unsurları göz önünde bulundurduk. Perde tercihleri iç mekan tasarımında bulunan tüm dekorasyon materyalleri ile birebir bağlantı içerir. Buna yönelik tercihler yapmanız etkili ve şık bir dekorasyon için gereklidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here