Ana sayfa Yatak Odası Japon Tarzı Yatak Modelleri

Japon Tarzı Yatak Modelleri

221
0
japon tipi yatak modelleri

Yatak odalarımız, tekilce kullanıldıkları zamanın başka bütün odalarımızı kullanım süremizden daha çok olduğundan dolayı değil, bu arada toplam yaşam kalitemiz üstünde oldukça direkt bir tesire sahip olmaları gerçeğinden kaynaklı oldukça ehemmiyetlidir.

Elbette tekilce alakalı odanın sahibinin tüketimine açık ve mahrem bir alan olan yatak odası, oturma odaları veyahut mesela çalışma odaları kadar alakaya mazhar olmazlar.

Günümüzün şu şekilde bu tür üçte birine yakın bir bölümünü geçirdiğimiz bu odaların gerçekte ömrümüzün de üçte birini geçirmekte olabildiğimiz yerler olduğunu aklımıza pek getirmeyiz.

Ama konuyu hayat genişliğinde düşününce gerçekte yatak odalarının ehemmiyeti rahatlıkla anlaşılıyor.

Neyse ki nihai senelerde ev dekorasyonunun suistimal edilmiş, perde arkasında bırakılmış parçası olan yatak odaları da hak ettikleri alakayı görmeye ve tasarımcıların emek ve enerjilerinden paylarını almaya başladılar.

Yatak odası dekorasyonu da kendisi trendlerini, kendisi akımlarını yapımına başladı dahi.

Yere yakın yataklar veyahut nihai dönemde süregelen sarf edilen ismiyle Japon tarz yataklar, bugünün yatak odası modasında çok önemli bir yere sahip.

yatak odası dekorasyonları yere yakın yataklar

Alıştığımız karyola modellerine mukayese edildiğinde daha az profilli olan ve yere yakın olmaları dışında tekilce yatakta değil karyolada da ferahlık vaat etmeleri gibi enteresan özellikleri olan Japon stil yataklar, yatak odasında bir güncellemeye gitmek isteyenler veyahut yatak değiştirme zamanı gelip de geçenler için epey enteresan bir seçenek.

Bu yazımızda sizler için bu tür yataklardan meydana gelen bir derleme derledik.

İnsan Doğasına Daha Makul Bir Seçim

İster yatak odalarında, ister oturma odalarında veyahut salonlarda olsun, mobilyaların yükseklikleri kültürlere ve dönemlere göre farklılık arz eder.

Örneğin Japonya başta olmak suretiyle birçok Uzakdoğu kültüründe düşük profilli mobilyalar makbuldur.

Buna rağmen Avrupa ve İskandinavya’da henüz yüksek mobilyalar süregelen tüketilir.

Yüksek profili mobilyalar, gerçekte epey külüstür bir alışkanlığın ürünlerindendir.

İnsanlar, temelde savunma ihtiyacından dolayı yüksek yerlerde yatmayı ve yaşamayı seçmişlerdir.

Sürekli bir tehdit ortamı mevzubahis olmadığında, düşük profilli mobilyalar insan doğasına ve sıhhatine defa henüz uygundur.

Uzakdoğu Kültüründen Bir Esinti

yere yakın yatak tasarımları

Uzakdoğu kültürleri kendisi aralarında ehemmiyetli benzerlikler göstermekle beraber, dünyanın geri kalanıyla da derhal her istikametten epey değişik özelliklere sahiptirler.

Son derece karakteristik ve yüzyıllara dayalı bir dekorasyon geleneğine bulunduran Japon kültürü, bilhassa düşük profili mobilyalar, yer sofraları gibi unsurlarla ilgi çeker.

Yere yakın yataklar da Japon kültüründeki dekorasyon tarzının tabii bir uzantısı sayılabilir.

Japon Stil Yatakların Avantajları

Japon stil yataklar, tekilce bir dekorasyon trendi olarak görülmemeli.

Çünkü henüz evvel de bildirdiğimiz gibi, düşük profilli mobilyalar Japon kültüründe yüzlerce senedir kullanılmakta ve sembolik manaları kadar sağlığa faydaları da sıklıkla bilinmekte.

Yere yakın bir yatak, henüz tabii bir uyku ortamı sağladığından toplamda defa henüz kalifiye bir uyku için elverişli bir taban yaratmaktadır.

Yere Yakın Yataklar Her Tarza Uyar

Yere yakın yatakları kullanmak için illaki belli bir tarz dekorasyona yönelmek mecburiyetinde değilsiniz.

Bu yüzden ben Uzakdoğu dekorasyonundan anlamam fikrine kapılmayın.

Profesyonel iç mimarlar doğrulusunda tasarım edilen yatak odalarında da sık sık seçenek edilen Japon tarz yataklar size belli bir dekorasyonu dayatmaz, tam tersine, sizin sevdiğiniz ve seçenek ettiğinizden tarzla harika bir ahenk gösterirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here