Ana sayfa Diğer Kış Soğuklarında Evinizi Isıtmanın Ekonomik Yolları

Kış Soğuklarında Evinizi Isıtmanın Ekonomik Yolları

222
0

Ülkemizde çoğunlukla Ekim ayından Nisan hem de kimi illerde Mayıs ayına kadar doğalgaz, elektrik veyahut kömürle gayret gösteren ısıtma sistemleri kullanılıyor.
Bu da kuşkusuz yılın %50 sinde hanelerimizin giderlerinin epey arttığı demek zira hepimizin bildiği gibi haneleri ısıtmanın ekonomik bedeli pek de ucuz sayılmaz.
Ancak ısınma masrafları kuşkusuz kaçınılabilecek veyahut tasarruf edilebilecek bir masraf kalemi değil zira bilhassa kesif kış koşullarında sıhhatli bir ev ortamı için esas ihtiyaçlarımızdan biri sıcak hayat alanları.
Gelgelelim kışın hanemizi henüz sıcak tutmanın ve yakıt giderini biraz olsun azaltmanın kimi yolları da yok değil.
Aslında hanelerimizde yapacağımız küçük tefek farklılıklarla hayat alanlarımızı henüz ekonomik bir şeklinde henüz sıcak duruma getirebiliriz.
Kışın soğuk havaların gelmesini durdurmak olası değil kesinlikle ki fakat yüksek ısıtma faturalarını belirli bir seviyede tutmak ve evinizi henüz tabii bir şeklinde ısıtmak için adımlar atabilirsiniz.
Üstelik bu değişimler evinizin kış dekorasyonu için de estetik dokunuşlar taşıyor.
Daha çok uzatmadan derhal kış mevsiminde evinizi hem güzelleştirecek hatta ısıtacak dekorasyon önerilerimize geçelim isterseniz…
Alternatif Isıtma Yöntemleri

elektriksiz ısınma yolları
Odun sobaları bundan sonra tekilce kır hanelerinde ve köy hanelerinde kullanılsalar da gerçekte ekonomik olarak epey sakinleştirici alternatifler.
Üstelik kömür gibi sıhhat yönünden rizikolu ya da havayı kirleten bir duman salgıladıkları için defa henüz tabiat arkadaşı ve sıhhatli olduklarını söylemeliyiz.
Eğer yaşadığınız odanın sıhhatli bir baca sistemi varsa baca sistemi varsa odun sobası kurarak nostaljik bir doku ve sıcacık bir ev meydana çıkarabilirsiniz.
Üstelik yeni kuşak çağdaş odun sobalarının defa şık göründüklerini de unutmayın! Şömineler de hem ısınmak hatta estetik olarak romantik ve şık bir bölge yaratmak için idealdir; kuşkusuz bir haneye sıfırdan şömine yaptırmak epey yüksek fiyatlı ve zor bir prosedür fakat esasen şöminesi olan hanelerde de şöminelerin çoğunlukla hiç kullanılmadığına şahit oluyoruz.
Oysa genel ısıtma sistemine ek olarak şömine tüketimi da derli toplu duruma getirirseniz hem yakıt masrafınız azalacak hatta hanenizde defa henüz konforlu bir ısı ve estetik şıklık elde edeceksiniz.
Perdelerinizi Kullanın

perdeler ile evi ısıtmak
Gün ışığının verilen ısı hem tabii ve sıhhatli hatta ücretsiz! Bundan dolayı evinizin güneş alan odalarını gündüz saatlerinde iyi değerlendirerek evinizi birkaç derece henüz sıcak duruma getirebilirsiniz.
Gündüz kullandığınız tül perdelerin oldukça ince ve güneşi yaşamış modellerden olması her vakit işe fayda.
Aynı şeklinde hava karardığında da kalın perdelerinizi yalnızca mahremiyet gerçekleştiren bir vasıta olarak değil bu arada bir ısı izolasyon aracı olarak düşünmelisiniz.
Kalın ve ağır perdeler geceleri pencerelerden gelen soğuk havayı önler.
Yani gündüz en ince tül perdeleri, gece ise en kalın fon perdelerini kullanmak kış mevsiminde faturalarınızı rahatlatacaktır.
Pencere ve Kapılardaki Hava Alan Boşlukları Kapatın
Her ne kadar yeni PVC çift camlı pencerelerde pek görülmese de külüstür tip ahşap veyahut alüminyum pencerelerde zamanla kenarlarda kimi açıklıklar oluşabiliyor ve bu açıklıkların bilhassa kış mevsiminden evvel onarım edilmeleri gerekmektedir.
Yapı marketlerden satın alabileceğiniz pencere macunları ile pencerelerinizin hava alan boşluklarını kendiniz de kolay bir şeklinde onarım edebilirsiniz.
Aynı şeklinde kapıların alt bölümünde tespit edilen boşluklar da soğuk havanın içeri sızmasına sebep gerçekleşir.
Giriş kapılarında veyahut kaloriferin açık bulunmadığı odaların kapılarında zeminle kapı arasında kalan boşluğu dolduran köpük veyahut sünger şeklinde aparatlar yer alıyor.
Çoğunlukla kendi kendine yapışkanlı olan bu kapı aparatlarını kapı altlarına monte ederek ısı tasarrufunda bulunmak olası.
Halı Seçimi

odayı sıcak tutmak için ne yapmalıyız
Halılar kış mevsiminde hanemizin en vazgeçilmez dekorasyon unsurlarının başında geliyor zira taban gerçekte en fazla ısı yalıtımı isteyen yüzeylerden biri ve halısız tabanlar yüzde 10’a varan ısı kayıbına sebep oluyorlar.
Olabildiğince geniş yüzeylere sunulan kalın halılar seçenek etmek her vakit evinizi defa henüz sıcak duruma getirir.
Halı seçiminde ilgi faktörüz lüzumlenen bir başka etmen ise ilmek adedi.
Sık dokunmuş başka bir deyişle yüksek ilmek sayısına sahip bir halı defa henüz iyi bir yalıtıcıdır.
Bu yüzden kış mevsiminde evinizi henüz iyi ısıtmak istiyorsak soğuk havanın tabandan yayılarak basitçe dolaşımını gerçekleştiren gevşek dokunmuş halılardan kaçınmalısınız.
Mobilyaların Konumunu Değiştirin

kış aylarında evi sıcak tutmanın yolları
Özellikle oturma odalarında sık sık karşılaştığımız dekorasyon hatalarından bir tanesi de kanepeleri kalorifer peteklerinin önüne yerleştirmektir.
Bu dekorasyon yazın sizin için en iyisi olabilir fakat kışın peteklerin önünde duran mobilyalar radyatörlerden sunulan ısının engellenmesine sebep gerçekleşir ve bu da evinizin henüz soğuk olmasına yol açar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here