Ana sayfa Kendin Yap(DIY) Mutfak Temizliğinin Püf Noktaları

Mutfak Temizliğinin Püf Noktaları

328
0

Mutfak hijyenikliği sebep gerçekleşir, mutfak hijyenikliği nasıl yaparız, mutfak temizliğinin püf noktaları, mutfak sebep temiz tutulur, mutfakta temizlik nasıl yaparız, mutfak temizlik planı, mutfak fırın hijyenikliği, mutfak Ocak hijyenikliği, mutfak buzdolabı hijyenikliği, mutfak dolap hijyenikliği, mutfak eviye, musluk ve tezgah hijyenikliği, mutfak taban hijyenikliği nasıl yaparız gibi soruların yanıtlarını hep birlikte bulmaya başlayacağız.
Sağlığa zarar verebilecek bölgelerden savunmak içersinde yapılacak faaliyetler ve alıncak tedbirlerin tümüne hijyen denmektedir.
Bunun emelinin henüz sıhhatli bir hayat kısmı yaratma gayreti olarak düşünmeliyiz.
Bilindiği gibi hanelerimizin sık kullanıldığı içersinde en fazla kirlenen, en çok temizliğe gereksinimi olan ve sıhhat koşullarına en fazla ehemmiyetverilmesi lüzumlenen yerlerin başında mutfaklarımız gelmektedir.
Gün boyu yemek hazırlıkları içersinde olan ev hanımlarımız bir taraftan fırın, bir taraftan dolap, başka bir taraftan buzdolabı derken meydanalekeli, bol kırıntılı ve dağınıklığın nihai evresinde bulunduğu bir ortamla karşılaşırlar.
Ailemize ya da misafirlerimize sunacağımız yemeğin lezzetinin yanısıra, pişirilen yemeğinde sıhhatli bir ortamda yapması gerekmektedir.
Aslında eksperler mutfak hijyenikliği yapar iken belli bir sıra ile temizliğin yapılamasını önermektedirler.
Bu vaziyet işlerin daha çok karışmaması ve aciliyet olarak görülen işinbireyin kendisinde yaratacağı panik durumu neticesi meydana çıkabilecek ev ilçelerini en aza indirmek emelini taşımaktadır.
Cleaning the Work Surface
Mutfaktaki temizlik işine ocaktan başlamak galiba henüz uygun olacaktır.
Yumuşak suratlı süngere döktüğünüz sıvı bulaşık deterjanını ocakta yemeklerden veyahut değişik durumlardan kaynaklanan lekelerin ve kirlerin üstüne hafifçe atlattıktan ardından 3 ile 5 dakika kadar bekleyin.
Bu müddet nihayetinde süngeri yıkayıp az olacak şeklinde krem dökün vehenüz evvel silmiş olduğunuz ve yumuşamış olan kirlerin üstüneuygulayın.
Ocaklarda tespit edilen Ocak parçaları veyahut Ocak düğmelerini ılık suda bulaşık deterjanı ile temizleyip kuruyana kadar kullanmayın.
Aynı şeklinde aspiratörün fan bölümü diye tanımladığımız ve en fazlayağlanan ve kirlenen bölümü çıkarılabilir ise onu da ılık su ve bulaşık deterjanı sayesinde temizleyebilirsiniz.
Aspiratör camlarını titiz suratlı sünger sayesinde silebilir sonrasında kuru bez sayesinde kurutabilirsiniz.
Ocak temizlendikten ardından hijyenikliği uygulanabilecek en en uygunşey fırındır.
Öncelikle fırın içinde bulunan tel ya da tepsileri fırından çıkarın.
Fırın hijyenikliği içersinde onlarca karışım ya da formül yer almaktadır.
Bu tamamiyle hijyenikliği yapanın kendisi özellikleriyle ilgilidir.
Temizlik gerçekleştireceğiniz fırının alanına göre tahminen olarak çeyrek su bardağı tuz, aynısı oranda karbonat ve yarım su bardağı suyu ihtiyar vepis bölgelere uygulayarak yalnız burada ilgi edilecek konu fırında bulunanmetal kısımlara bu karışım sürülmeden hijyenikliği yapabilirsiniz.
Fırınınızın içersinde köpük ya da deterjan gibi kimyevi madde bırakmadan hijyenikliği yapmanız defa ehemmiyetlidir.
Buzdolabınızın hijyenikliği yapmadan evvel yapması ihtiyaç duyulan ilk iş buzdolabı içinde gerek görülmeyen veyahut atılması lüzumlenen bütünürünlerden kurtulmaktır.
Arkasından raflarda tespit edilen ürünlerin hepsini boşaltın.
Buzdolabı içersinde önerilen tabii bir karışım sahip olunan, ufak bir leğenin yarısını su doldurup içerisine iki yemek kaşığı kadar karbonatveyahut 4 yemek kaşığı kadar sirke ekleyin.
İyice karıştırdıktan ardından dolabınızı silin.
Silindikten ardından buzdolabınızı toz tutmayan kuru bir bez ilekurulayıp eşyalarınızı dolabınıza yerleştirin.
Belki de en zahmetli yerlerden birine geldik dolaplar.
Mutfağınızdaki dolaplar genellikle gizleme ve depolama alanları olduklarıiçersinde içlerinde tencereler, kavanozlar, baharatlar, tabak, çanak vesairbir ton şey bulunmaktadır.
Haliyle fazla zaman bur da kaldıklarından tozlanıp kirlenebilirler.
İlk işimiz mutfak dolapların bulunan saydığımız eşyaları çıkarıp pisolanları bayan gazetesi veyahut bulaşık makinası sayesinde temizliyoruz.
Boşalan dolapları, bulaşık deterjanı ve sirkenin yeter miktarda yer aldığıufak kovaya boşaltın sonrasında kovanın yarısı kadar su ekleyin.
Elde ettiğiniz karışımı sünger veyahut bez sayesinde bütün dolaplara uygulayın.
Burada ilgi edilmesi lüzumlenen konuysa silinen dolabın iyice kurutulmasıdır.
Çünkü ıslak bırakılan kısımlarda dolabın ahşap bölgelerinde kabarmasınasebep olacağındandır.
Mutfakta hayat sürdüğümüz en devasa sorunlardan bir tanesi de mutfak lavabolarının tıkanması ve son günlerde bilhassa yeni hanelerdesarfedilen eviyelerin gider kısımlarının kalitesiz malzemelerden kullanılmasıdır.
Eviyelerimiz içersinde belirli sürelerde bir çaydanlık suyu kaynatıp bellibir müddet bekletip giderlere dökebilirsiniz.
Suyun defa sıcak olması giderlerin zaman içinde erimesine ya da incelip delinmesine neden olacağından belli bir müddet bekletilmesiönerilmektedir.
Musluk ve tezgâhlarınızı süngerinize az miktarda süreceğiniz çamaşır suyuyla yavaşça ve dikkatlice ovup temizleyebilirsiniz.
Çok kireçli olan alanlar içersinde sirkenin mucizevi yardımındanyararlanabilirsiniz.
Her yeri temizledikten ardından en son mutfak zemininin hijyenikliğikalmıştır.
Sıçrayan yemekler, yağlar, su damlaları hepsi zeminin kötü görünmesinihem de mutfağın bütününün pis görünmesine sebep olmaktadır.
Yerleri ilk olarak toz ve kirlerden temizlemek içersinde süpürülmesigereklidir.
Süpürme prosedürü bittikten ardından yeriniz ahşap ise, yarım kova suyun içine ister ahşap temizleyicisi ile dilerseniz de yeter düzeyde sirke ile ahşap zemininizi temizleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here