Ana sayfa Mutfak Dekorasyonu Mutfak Tezgahı Çeşitleri

Mutfak Tezgahı Çeşitleri

97
1

Mutfağın hem dekorasyonu hem de işlevselliğinin bir parçası olan tezgahların seçimi yapılırken, karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Mutfak tezgahı çeşitlerinin çok sayıda olması nedeniyle seçim yaparken, hangisi daha kullanışlı, görünümü mutfağınızı nasıl yansıtacak, malzeme seçimi nasıl yapılmalı gibi pek çok özellik göz önünde bulundurulmalıdır.

Mutfak tezgahı seçimi yaparken; mutfağınızın genel konseptine, renk uyumuna, kullanım ömrüne ve göz zevkinize uygun olmasına dikkat edebilirsiniz. Öyle ki, bazı malzemeler kullanılarak hazırlanan mutfak tezgahları, zaman geçtikçe deforme olmasını bırakın, güzelleştiğine şahit olacağınız çeşitliliğe sahipler. En çok tercih edilen mutfak tezgahı çeşitleri, modern ve kullanışlı ürünlere kadar pek çok özelliği barındıran mutfak tezgahları, hepsi makalemizde.

Granit Mutfak Tezgahları

Dayanıklılığı, leke tutmaz özelliği, doğal görünümü ve şıklığı nedeniyle en çok tercih edilenler arasında granit mutfak tezgahlar ilk sırada yer alıyor. Lüks mutfak tasarımlarında yer verilen granit özellikte tezgahlar; doğal taş olması sayesinde leke tutmaz, iz bırakmaz böylelikle kullanımla kolaylık sağlar. Renk seçeneğinin geniş olması nedeniyle, tarzınıza ve mutfağınıza en uygunu seçebilme şansı tanır. Düz renk bir mutfak tezgahı arayanlar için uygun değildir. Çünkü düz rengi bulunmaz. Avantajlarının yanı sıra bakım gerektiren bir üründür. Cilalanarak bakımı yapılmalıdır aksi halde çatlama gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Kuvars (İşlenmiş Taş) Mutfak Tezgahları

Granite benzerliğiyle bilinen fakat daha fazla renk seçeneği olan kompozit tezgah grubundadır. Tercihiniz tek renk tezgahlarsa, kuvars modeller arasından sizi yansıtanı bulmanız kolaydır. İşlenerek bir araya getirilen bir malzemeden üretilirler. Dayanıklı, leke tutmayan ve asitten etkilenmeyen bir mutfak tezgahı türüdür. Doğal taş cilası ile bakımı yapılarak uzun süre kullanım yapılabilir.

Sabuntaşı Mutfak Tezgahları

Modern ve klasik mutfakların her ikisine de uyum sağlayacak bir mutfak tezgahı çeşididir. Sabuntaşı mutfak tezgahları tarihi bir görüntüye sahip olmasının yanı sıra modern dokunuşlarla son zamanlarda sıklıkla tercih edilenler arasında yerini almaya başladı. Çok sayıda renk seçeneği, parlak görünüm kazandırılması ve dayanıklılığı nedeniyle sabuntaşı mutfak tezgahları tercih edebileceğiniz bir üründür. Çatlaklara, lekelere dayanıklıdır fakat zarar gördüğünde tamir maliyeti de yüksektir. Bakımı kolay bir malzeme olduğundan zamanla kararsa da bir sorun teşkil etmeyecektir.

Çelik Mutfak Tezgahları

Endüstriyel mutfaklarda sıklıkla karşılaştığımız çelik mutfak tezgahları, evlerde yerini almaya başlaması son dönemleri kapsıyor. Isıya dayanıklı, bakteriye karşı korunaklı, kolay temizlenmesi gibi nedenlerle tercih edilebilir bir üründür. Renk seçeneklerinin yaygınlaşmasıyla birlikte ise son dönemlerde modern görüntüleri yakalamayı başarmıştır. Fakat çizilmesi halinde tamiri söz konusu olmadığından dikkatli kullanılmalıdır.

Corian Mutfak Tezgahları

Taş, kum, cam ve porselen malzemelerinin işlenerek oluşturduğu akrilik yani Corian mutfak tezgahları, pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Çizilmelere ve bakterilere karşı dayanıklı olması bakımından tercih edilebilecek bir tezgah çeşididir. Mat ve parlak seçenekleri vardır. Renk kalitesinde azalma ve solma gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Ayrıca tamiri de oldukça kolaydır.

Bunlara ek olarak cam mutfak tezgahı, beton mutfak tezgahı, ahşap mutfak tezgahı da tercih edilebilir. Ancak diğer çeşitlere göre kullanımları daha zordur.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here