Dekorasyon Fikirleri Ürünleri
4 Adımda Ofis Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır? Diğer

4 Adımda Ofis Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Ofis dekorasyonu nasıl olmalıdır? 4 Adım da ofisimizi nasıl düzenleriz? Bildiğiniz üzere çalıştığımız yerlerin  dekorasyonu, bizlerin işine odaklanmasına ve çalışanın performansının artmasına büyük etki ettiğini biliyoruz. Bu nedenle çalıştığımız ofisin tasarımlarını şirketler çok fazla önem verirler. Bu sayede hem çalışanlar mutlu olacaklar hem de performansları artacağı için işlerine daha çok odaklanacaklardır. Bu performans artışı şirkete olumlu yönde yansıyacaktır. Çalışanlar daha çok üretken olacaklardır. Ofis tasarımlarının, çalışanların üretkenliklerini yüzde 20 oranında artırdığını biliyoruz. Ofis dekorasyonu bu nedenle oldukça önemli bir kriter haline gelmiştir.

Ofis dekorasyonları gün geçtikçe daha daha modern bir hale gelmektedir. Bu denli önemli olan bu konuda sizler için araştırmalar yaptık. Şimdi ofis tasarımı nasıl olmalı, nelere dikkat etmeliyiz? Bu sorulara cevap vermeye çalışalım.

1- Sandalyeler

Bir iş yerindeki en önemli konfor unsurlarının başında sandalye ve masalar geliyor. Masa başında her gün uzun saatler süresince oturmak rahatsız ve sağlıksız bir tasarımla çok bunaltıcı ve sağlıksız bir duruma gelebilir. Doğru masa ve sandalye boyutunu keşfetmek ve elverişli modelleri tercih etmek hem sırt ve bel sağlığı yönünden üstelik konfor yönünden çok önemlidir. Sandalyenin sırt ve bel desteklenmiş olması sırt kısmının durağan değil değiştirilebilir olması en önemli noktalardan biri. Mümkünse yalnızca beli değil, boynu dahi destekleyen elverişli sandalyeleri tercih etmelisiniz. Sırt kısmının dinamik ve değiştirilebilir olmasının sebebi de hafiften geriye yaslanan bir koltuk duruşunun omurgadaki basıncı azaltarak bel ağrısının önüne geçmesi. Bunun dışında kesinlikle koltuğun yumuşaklığı, oturma genişliği ve konforu dahi oldukça ehemmiyet taşıyor.

2- Çalışma masaları

Ofis ne kadar ufak olursa olsun kesinlikle çalışma masalarında şahsi alan sağlayacak kadar uzaklık olması ve pc için sıhhatli koşulların oluşturulması koşul. Bilgisayar ekranı ile göz arasındaki uzaklık asgari 45 cm olmalı fakat uygun ve en sağlıklı uzaklık 60 cm.  Monitörün üst kenarı göz hizasında yer almalı, monitöre bakmak için boynunuzu zorlamamalısınız. Ve doğal çalışma masaları dahi bunlara imkan verebilen, genişlikte tercih edilmeli.

3- Düzen

Annelerimiz haklıydı, odamızı temiz ve tertipli tutmak çok önemlidir! Dağınıklığın ara sıra yaratıcılığa pozitif katkılar yaptığını biliyoruz fakat söz konusu bir işi neticelendirmek olduğunda dağınıklık her daim dikkat dağıtır ve önümüze engel olarak çıkar. Bu yüzden büro dekorasyonlarında düzen önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla dosyalama ve depolama alanlarının düzeni çok önemlidir.

4- İyi bir ışıklandırma sistemi

Aydınlatma, işe odaklanabilme konusunda en önemli faktörlerinden bir tanesidir, fakat buna karşın büro dekorasyonlarında en çok gözden kaçan unsurlardan bir tanesidir. Kötü ışıklandırma sistemleri, yorgunluğa, göz yorgunluğuna, baş ağrısına ve asabiyete ve mutsuzluğa yol açabilir. Karanlık ve loş alanlar çalışanın çalışma motivasyonunu azaltır. Bunun için bürolarda kesinlikle yeterli bir ışıklandırma sistemi tasarlamamız gerekiyor. Genel tavan aydınlatmasının tek bir noktadan değil tavana sunulan ışık kaynaklarından sağlanması çok daha işlevli olacaktır. Masalarda da ışıklandırma bulunması artı bir avantaj yaratacaktır.