Peygamber Çiçeği Kılıcı Bakımı ve Özellikleri **2021

  • 2 min read
  • Kas 09, 2020

Peygamber çiçeği kılıcı, paşa kılıcı olarakta bilinir. Peygamber kılıcı çiçeği, rivayete göre ekilip boyu 1 metreyi geçerse o kişi yeni ev sahibi olurmuş. Sizler için peygamber çiçeğinin bakımını ve özelliklerini araştırdık. Belki bu sayede boyu uzar ve sizlerde bir ev sahibi olursunuz.

Peygamber çiçeği toprak olarak zengin karışımlı toprakları sever. Bulunduğu yer yarı gölge olursa daha iyi gelişir. En düşük 10 dereceye kadar sıcaklığa dayanır. Ilık ortamları sever. Yazın bolca sulanmalı, kışın ise sulama azaltılmalıdır.

Peygamber Kılıç Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Peygamber Çiçeği Kılıcı Bakımı ve Özellikleri **2021 Salon Dekorasyonu

  • Peygamber çiçeği salonlarda çok tercih edilen bir çiçek türüdür. Bakımı da oldukça kolaydır. Bu çiçek güneş ışığından mahrum bırakılmamalıdır. Güneş ışınları sayesinde yukarı doğru boy atar. Yazın hafta da 2-3 kez sulanabilir. Kışın ise bu süre iki haftayı bulabilir. İki haftada bir sulama yeterli olacaktır. Yukarda da belirttiğimiz gibi ılık ortamları sevdiği için soğuk ortamlardan çiçeğimizi korumalıyız.
  • Peygamber kılıç çiçeğinin budaması boy atması için çok önemlidir. Budama derken çürüyen yapraklar budanmalıdır. Yılda en az bir kez toprağı değiştirilmelidir. Bu toprak değiştirme ayı ise Nisan ayı olmalıdır. Toprağı değiştirilirken her zaman bir büyük saksı kullanılmalıdır.

Peygamber çiçeğinin bol bol sulanması çiçeğin çürümesine yol açacaktır. Çürümesine yol açan bir diğer neden ise kalitesiz toprak kullanımıdır. Bu nedenle verimli ve kaliteli toprak kullanılmalıdır.

Peygamber Kılıç Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Peygamber kılıç çiçeği, her yıl küçük, beyaz ve kokulu çiçekler açar.

Sıkça Sorulan Sorular

Peygamber kılıç çiçeği, her yıl küçük, beyaz ve kokulu çiçekler açar.

Peygamber çiçeği kılıcı, halk arasında paşa kılıcı olarakta bilinir.

Peygamber çiçeğinin toprağı Nisan ayında değiştirilmelidir.

Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed S.A.V. in en sevdiği çiçek olduğundan adına peygamber kılıcı da denmektedir. Kılıç çiçeğinin en büyük özelliği oksijen deposu olmasıdır.

Peygamber kılıcı çiçeğini, kış aylarında ise, kılıç çiçeğinizin bulunduğu ortamın ısısını 10 °C civarında tutmalısınız. Kılıç çiçeği, çok soğuk ve havasız ortamlarda zarar görür. Kılıç çiçeğinin sulaması; yazın haftada bir, kışın ise iki haftada bir kez olmak üzere yapılır.

Peygamber kılıcı toprağı için hazır lifli çiçek topraklarının içerisine 4 te 1 oranında ponza taşı karıştırmalısınız. Doğal humuslu toprak paşa kılıcı için en faydalı topraktır. Bu toprağa 6 da 1 oranında kuvars kumu ve 1 ölçüde ince taneli ponza taşı karıştırırsanız kılıç çiçeği için en verimli toprağı elde etmiş olacaksınız.

Peygamber kılıcı çiçeği sürekli olarak yavru veren çiçeğinin ana gövdesi kenarlarından gelen yavruları ayırarak kolay bir şekilde çoğaltabilirsiniz. Çoğaltma yöntemi ise, olgun yaprakları kaliteli bir toprağa ekerek, uygun hava koşullarını da sağlayarak ve yeteri kadar sulama yaparak uygulanabilir.

Dekorevi Powered By : dekoreviniz.com