Dekorasyon Fikirleri Ürünleri
Salon Çiçeklerinin Bakımı ve Çoğaltılması **2021 Diğer Salon Dekorasyonu

Salon Çiçeklerinin Bakımı ve Çoğaltılması **2021

Salon çiçeklerinin bakımı ve çoğaltılması, en çok araştırılan konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Salon çiçekleri, bakım isteyen ve bakıldığı takdirde iyi verim veren bitkiler olmaktadırlar. Fakat bakım yanlış olduğu takdirde istenilen verim elde edilememekte ve emek boşa gidebilmektedir. Peki, bir salon çiçeğinin doğru bakımı nasıl yapılabilir? Öncelikle beslediğiniz salon çiçeklerinin sulanması en mühim konulardan biri olmaktadır.

Aşırı fazla su veya gereğinden az su verilirse bitki kökleri zarar görebilmektedir. Bitkinin toprağını nemli tutmaya özen göstermelisiniz. Bu durumda baktığınız bitkiyi araştırarak nem ölçer cihazla uygun nem ayarını bulabilirsiniz. Eğer sulamada ayarı tutturamıyorsanız saksıya drenaj işlemini uygulayarak bitkinin fazla suyunu tahliye etmesine yardımcı olmalısınız. Bu işlemi saksıdaki toprağın altına yerleştirilen çakıl taşlarıyla veya saksının altına açılan delikler yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bazı bitkiler gölge severken bazıları güneşi sevmektedir. Bu bilgiler ışığında hareket ederek bitkilerinizin iyi büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

Salon Çiçekleri Nasıl Çoğaltılır?

Salon Çiçeklerinin Bakımı ve Çoğaltılması **2021 Diğer Salon Dekorasyonu

Salon çiçeklerinin bakımı ve çoğaltılması, kimi zaman zahmetli bir işlem olarak görünse de olumlu karşılıklar alabileceğiniz sonuçlar doğurmaktadır. Birçok kişinin evindeki harika bitkileri görüp etkileniyorsanız bu noktada bilmeniz gereken şey, o evde bakım işlemlerinin doğru bir şekilde ilerlediğidir. Bunun yolu da düzenli ve doğru bakımdan geçmektedir. Bakımını yaptığınız bitkiler geliştikten sonra salon çiçeklerinizi çoğaltmak istiyorsanız bitkilerdeki yeşil dalları alarak bu bölümleri; suya daldırıp, kökten ayırarak veya çelikleme yönteme ile çoğaltmanız mümkündür. Suya daldırıp çoğaltma yönteminde bitki yaprağını alarak suya daldırıp çillendirebilirsiniz veya kökten ayırma yöntemiyle aşırı köklenen bitkinin küçük dipteki kökünü alıp direkt olarak saksıya ekebilirsiniz. Diğer bir alternatif olan çelikleme yöntemi ile de şubat ve mart aylarında sağlıklı çiçek dalını alarak toprağa ekebilirsiniz.