Ana sayfa Salon Dekorasyonu Stor Perde Çıkarmadan Nasıl Temizlenir, Nasıl Yıkanır,Hangi Deterjanla Yıkanır? – Tüm Detaylar

Stor Perde Çıkarmadan Nasıl Temizlenir, Nasıl Yıkanır,Hangi Deterjanla Yıkanır? – Tüm Detaylar

stor perde nasıl silinir

Stor perdeler, kullanıldıkları bölgede dekorasyona kattıkları şıklı sebebi ile hanımlar doğrulusunda sık sık seçenek edilmektedir.Kir ve leke tutmaları normal perdelere göre daha azdır.Ancak hassas ev hanımları stor perdeleri de sık sık temizleme gereği duyar.
Sık sık yıkanması durumunda deforme olma mümkünlüğü arttığı için acaba stor perde çıkarmadan nasıl temizlenir ile ilgili araştırmalar yaptık.

Ben perdemi mutlaka yıkamalıyım, değilde içim hiçbir zaman ferah etmez diyorsanız Stor Perde Nasıl Yıkanır? başlıklı yazımız tam size göre, bu yazımızda stor perdenizi bozulmadan, kırışıklığa sebebiyet  olmadan yıkama teknikleri verilmiştir.
Yazımızın ayrıntısında stor perde çıkarmadan nasıl temizlenir? Stor perde hangi deterjanla temizlenir? Stor perde sökmeden nasıl temizlenir? Gibi soruların ayrıntılarını bulabileceksiniz.

Stor Perde Çıkarmadan Nasıl Temizlenir?

stor perdeyi çıkarmadan temizleme
Zebra perde temizliği stor perdenin hijyenikliği sanıldığı kadar zor değildir.Bunu sebep diyoruz Çünkü çoğu hanım, bilhassa yeni izdivaç edecek çiftler stor perdeyi çok beğenmelerine karşın hijyenikliği konusundaki kaygıları sebebi ile seçenek etmezler.
Oysaki stor perde hijyenikliği sanıldığı kadar zor değildir.
Stor perdeler apre ile kaplandıkları için esasen sıklıkla temizlik istemezler. Ayrıca stor perde temizleme ilacı da mevcuttur.

Apre kaplaması stor perdenin dokumasını sararak hava akımını engellediği için leke, koku ve kir tutmasının da önüne geçmektedir. Apre hem perdenizin ruloya basit sarılmasını sağlar, hatta kir ve koku tutmasını engel olur.

Apre kaplama zebra stor perdelerde de var mıdır?
Evet, apre kaplama zarafeti ve şıklığı ile ün yapan zebra stor perdelerde de bulunmaktadır.Zebra stor perdeler normal stor perdelerden daha fazla gözeneklere sahiptir.
Bu nedenle de zebra stor perde hijyenikliği de ehemmiyetlidir.
Peki zebra stor perdeyi çıkarmadan temizleme prosedürü sebep olur?Stor perdeleri sıklıkla yıkarsanız apre kaplamasına zarar veririsiniz. Bu da perdenizin kullanım ömrünü azaltmaktadır.
Öyleyse!
Stor Perde Sökmeden Nasıl Temizlenir?
Stor perde temizliğin temizliğine başlamadan evvel stor perde hangi deterjanla temizlenir? Sorusunun yanıtını verelim. Eğer stor perde yıkarken hangi deterjan kullanılır ya da stor perde çamaşır makinesinde nasıl yıkanır diyorsanız büyük bir kova içerisine sıcak su, beyaz sabun rendesi ya da halı şampuanı, leke çıkarıcı koyarak yıkama suyunu ayarlayın. Stor perde temizliğinde ağır kimyevi muhtevalı deterjanları kullanmanızı önermiyoruz, zira ağır kimyevi muhtevalı deterjanlar apre kaplamaya zarar verecektir.

Bu hem perdeniniz sıklıkla kirlenmesine sebep olacak, hatta şıklığını kaybedecektir. Sık sık perde hijyenikliği yapmış hanımlar stor perdeyi sökmeden temizleme yaparlarsa hem perdelerinde meydana gelebilecek yıpranmanın, hatta sıklıkla tak çıkardan kaynaklı perde mekanizmasında meydana gelebilecek arızaların önüne geçmiş olurlar.

Kova içindeki deterjanlı sıcak suyu iyice köpürtün.
Temiz bir süngeri deterjanlı suya batırarak çok suyunu sıkın.
Perdenizi nihai adına kadar tamamiyle açın. Elinizle tutabileceğiniz genişlikte plastik ya da tahta parçasını perdenizin arkasına dayayarak ön taraftan süngerle silin.

Yani arkasında takviye olan bölümü bastırarak silme işleminde etkin olmanız için arkasına takviye veriyorsunuz.
Bu prosedürü yapar iken perde kenarlarının yıpranmamasına özen gösterin.Tüm perdeyi önlü arkalı şeklinde bu teknikle sildikten ardından durulama suyu yaparak aynısı prosedürü sabunsuz su ile yapın.

Çabuk kurumasını istiyorsak havlu ile kurulama prosedürü yapabilirsiniz. Ama bence lüzum yok, perde ince dokuda bulunduğu için esasen ivedi kuruyacaktır.

Çift Mekanizmalı Stor Perde Temizliği

Çift mekanizmalı stor perde hijyenikliği de yukardaki anlattığımız şeklinde yapabilir. Çift mekanizmalı stor perdenin her birini tek tek açarak temizleyebilirsiniz. Bunun dışında her iki perdeyi de tam anlamıyla açtıktan ardından her iki perdeyi ansızın de silebilirsiniz.
Ancak ben tesirli bir temizlik için tek tek silmenizi tavsiye ederim.

Özel üretimleri sebebi ile koku, leke ve kir barındırmayan stor perdelerinizi yukarıda söz ettiğimiz teknikle sıklıkla temizleyebilirsiniz. Bu şeklinde stor perdeleriniz bozulmadan ilk günkü kalitesinde kalacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here