Ana sayfa Mutfak Dekorasyonu Stüdyo Daire Nasıl Döşenir?

Stüdyo Daire Nasıl Döşenir?

121
0
1+0 stüdyo daire dekorasyonu

Bugünün şehirleşme koşullarının getirilerinden birinin de çağdaş hayatların ufak hanelere sığması olduğunu söyleyebiliriz. 
Modern şehir merkezlerinde nüfus yoğunluğu arttıkça, bu nüfusu barındıracak evlerin sayısında da artış yapılıyor ve bu artış da bilhassa bina dairelerinin metrekare ve oda adedi yönünden küçülmesine sebep veriyor. 
Tabii çağdaş dairelerin külüstür evlerin mimarilerine göre henüz ufak tasarlanmalarının tek sebebi belirli tek alana maksimum sayıda daire yerleştirebilmek değil. 
Modern yaşamın telaşı ve iş yoğunluğu, teknolojinin nimetleri ile birleştiğinde yaşamlarımızda da defa şeyi değiştiriyor ve eskinin o ananesel estetik anlayışı konumunu minimalizme, yalınlığa ve fonksiyonellik merkezli hayat bölgesine bırakıyor. 
İşte bütün bunların neticesinde meydana çıkan 21. yüzyılın epey süregelen evlerin formlarından bir tanesi de stüdyo daireler.
Aslında 1+ 0 diye tanımladığımız, tek tek odadan ibaret olan fakat bu gün 1 +1 hanelerin de bazı zamanlar bu adla anıldığı stüdyo daireler gerçekte tek başına yaşayanlar için epey kolay tek seçenek; doğal 1+ 0 veyahut 1+ 1 stüdyo daire dekorasyonu mevzu bahis olduğunda mobilya seçimi ve yerleşiminin pek de basit olmayacağı da tek realite zira hudutlu tek alanınız olduğunuzda dekorasyona değin her kararınız epey ehemmiyetlidir. 
Oturma odasını, mutfağı, yemek odasını, gereksinim varsa çalışma alanını ve tek odalı tek stüdyo daireden söz ediyorsak yatak odasını da ufak tek alana sığdırabilmek ve üstelik bunu abiye ve rahat tek estetikle yapabilmek epey zor olan tek misyon gibi gözüküyor değil mi? Fakat bir miktar yaratıcılık, iyi tek tasarlama ve organizasyonla tek stüdyo daire o kadar güzel ve işlevli olabiliyor ki insan benzer örneklerle karşılaştığında ‘Neden çok sayıda odaya ihtiyacım var ki?’ diye düşünmeye gerek kalmadan edemiyor.
Siz de ‘1+ 1 daire nasıl döşenir?’ sorusunun yanıtını arayış içerisindeyseniz alttaki tavsiye ve misaller işinize yarayabilir…
Duvarları Olmayan Odalar Yaratmak
Öncelikle tek stüdyo daireyi döşemeye başlarken, mobilyaları seçmeden yapmanız lüzumlenen ilk şey odayı hangi fonksiyonlarla kullanacağınıza hüküm vermek ve her tek fonksiyon için alan hudutlarını kafanızda saptamak olmalı. 
Örneğin şayet 1 +1 tek daireden bahsediyorsak ufak odanın yatak odası olacağını ve salonun mutfak, yemek kısmı ve oturma odası olarak tasarım edileceğini varsayabiliriz. 
Açık tasarılı ufak tek salonu tasarım etmenin en ehemmiyetli püf noktası değişik işlevli hayat alanlarının hudutlarını belirli olmasıdır zira ters durumda iç içe geçmiş tek dağınıklık yorucu tek bölge meydana çıkaracaktır. 
Yani tek stüdyo daireyi döşerken içgüdüsel olarak kısmı henüz ufak bölümlere ayırmak adına açık ve rahat tek bölge yaratmak isteyebilirsiniz.
Ancak odada bölgeler meydana getirmek gerçekte alanınızı en etkili şeklinde kullanmanızı sağlar.
Sınırları Belirlemek
Peki bu değişik fonksiyonlu alanları duvarlar olmadan birbirinden nasıl ayırabiliriz? İşte bu noktada mobilya seçimleri ve dizayn döneme giriyor. 
En basit, bu arada da abiye yolu seçmek dilerseniz açık planlarda hudutları belirleyen seperatörler kullanmak işinize yarayabilir. 
Ancak her ne kadar aralıklı ve rahat tasarımlara sahip birçok modelden bahsetsek de, seperatörler de sonunda duvarları taklit eden unsurlardır ve şayet defa ufak tek alan söz konusuyla boğucu tek atmosfer yaratma risklerinin olduğunu da unutmamak lazım olur. 
Mobilya ve aksesuarları bu arada hudut belirleyen birer neden olarak görerek seçmek ise her vakit işe fayda ve mükemmel hayat alanları meydana çıkarır. 
Profesyonel iç mimarlar ufak haneleri tasarım eder iken açık alanlarda malzeme çeşitliliğini, renkleri, mobilyaların modellerini, rafları ve halıları odanın değişik işlevlerini belirleyen noktalar olarak kullanırlar.
Dikey Tasarımlar
Aslında tekilce stüdyo daireler için değil, bütün ufak odalar için geçerli olan dekorasyon kurallarından bir tanesi de dikey düşünmek! Alanınızın metrekare olarak geniş olmaması demek, en kaba tabirle, odayı yatay düzlemde dilediğinizce eşya ile dolduramayacağınız demek. 
Öyleyse duvarları birer dekorasyon sahnesi olarak düşünmelisiniz. 
Kitaplıklar, duvara asılı depolama alanları, odayı henüz çekici kılmak için duvar aksesuarları… Bütün şunlar dairenizde henüz rahat ve kullanımı kolay tek hayat alışkanlığı oluşturacaktır.
Mobilya Seçimi
Stüdyo daireleri tasarım eder iken asla hiçbir mobilyada ihtiyacınızdan çoğunu edinmeyin. 
Örneğin oturma kısmı için çekyat satın alacaksanız kullanmayacağınız durumda defa geniş ve defa oturma kapasitesine sahip devasa tek kanepeyi seçenek etmeyin. 
Bunun adına gündelik hayatınızdaki gerçeklikle düşünün ve hüküm verin.
Üçlü tek çekyat ve iki berjerden meydana gelen tek oturma grubu esasen kısıtlı olan alanınızı iyice daraltabilir. 
Oysa çift tek çekyat ve tek tek berjer size soluk alabileceğiniz bolca alan ve konforlu, basit tek oturma odası vaat edecektir.
Yolu Açık Tek Yerleşim
Mobilyalarınızı stüdyo dairenize yerleştirirken odanın ortasını kullanmaktan oldukça kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. 
Mobilyalarınızın fazlasını kenarlara ve duvarlara doğru yerleştirmek, ortadaki açıklığı genişletecek ve klostrofobik tek atmosfer oluşmasının da önüne geçecektir. 
Kısacası, dairenizin tek ucundan tek ucuna zorluk çekmeden ve önünüz açık tek şeklinde yürüyebilmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here