Ana sayfa Kendin Yap(DIY) Tatile Çıkmadan Önce Evde Yapılması Gerekenler

Tatile Çıkmadan Önce Evde Yapılması Gerekenler

9
0
tatil öncesi evde yapılacaklar

Tatil için hazırlıklar tamam. Biletinizi aldınız ama yola çıkmadan önce tatile çıkmadan önce yapılması gerekenleri es geçmemelisiniz. Evinizde yapacağınız bu öneriler sayesinde enerji tasarrufu yapacak ve evinizi daha güvenli hale getirerek gözünüz arkada kalmayacak. O halde evinizde yapılması gerekenler neler ?

Ev Temizliğini Yapın 

Tatil için hazırsınız ve o hayalinizdeki tatile bir an öce gitmek istiyorsunuz. Fakat ev temizliğini yaparak tatil dönüşüne bırakmamanızı öneriyoruz. Bu sayede tatil dönüşünde yorgun bir vaziyette bu zahmetten kurtulacak ve olası bir durum olan haşerelerden kurtulacaksınız. Koltukların ve yatakların üzerine örtü sermenizi öneririz. Çıkarken de çöpü atmayı unutmayın 🙂

ev temizliği
ev temizliği

Elektronik Ürünleri Prizden Çekmeyi Unutmayın

Televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ya da küçük ev aletlerini prizden çekerek enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Hem tasarruf etmek hem de doğayı korumak için tatile çıkmadan önce buzdolabı haricinde elektronik aletleri prizden çekmenizi öneririz.

Vanaları ve Şalteri Kapatın

Tatile giderken buzdolabı fişi çekilmeli mi?” veya “Tatile giderken doğal gaz kapatılır mı?” gibi sorulara cevap aradığınızı biliyoruz. O halde bu konu hakkında bilgi verelim.

Yaz tatili ya da kış olsun “kombi açık kalmamalı” Bununla birlikte evde oluşabilecek gaz kaçağına karşı önlemler almak da oldukça önemlidir. Doğal gaz vanası ve su sızıntılarına karşı su vanasını da kapatmanız gerekiyor.

Bunları yaptıktan sonra şalteri de kapatmayı unutmamalıyız. Buzdolabındaki yiyecekler bozulmaz mı ? diyor gibisiniz. Mutfak dışındaki tüm alanları kapatmak buna bir çözüm olabilir. Ayrıca dolabınızın tatil modu özelliği varsa enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Tatil modu özelliği buz dolabının sadece dondurucu kısmının çalışmasını sağlar. Bu özelliği kullanacaksanız soğutucu bölümünde yiyecek ve içeceklerinizi bırakmamalısınız. Tatil öncesinde tüketmeli ya da tatile çıkarken aracınızın soğutucusuna koyabilirsiniz.

tatile çıkmadan önce yapılması gerekenler

Camları Kapatıp Kapıyı Kilitlediğinizden Emin Olun

Bunu söylememize bile gerek yok ama hatırlatmakta fayda var. Cam ve kapıları sağlıklı bir şekilde kapattığınızdan emin olun. Dilerseniz cam kilitleri kullanarak evinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Bitkilerinizi Unutmayın!

Evinizi paylaştığınız kedi, köpek gibi minik dostlarınız sizinle tatile gelebilir. Ayrıca balık ve kuş gibi evcil hayvanlarınızı da akrabanıza veya komşunuza bırakabilirsiniz. Peki ya bitkileri ne yapmalı? Onları da unutmamalısınız. Bitkilerin bakımı için ailenizden birisine evinizin anahtarını verebilir veya komşunuzdan rica edebilirsiniz.

Bayramda Eviniz Nasıl Olmalı? Evinizi Bayrama Hazırlayın yazımıza göz atarak ev temizliği hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

tatile gitmeden önce yapılacaklar
tatile çıkmadan önce evde yapılması gerekenler

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here