Ana sayfa Diğer Türk Tasarımcılardan Yaratıcı Dekorasyonlar

Türk Tasarımcılardan Yaratıcı Dekorasyonlar

167
0
paravan modelleri

Ev dekorasyonu ile ilgili bir ekspere danışmak veyahut bu işi tamamıyla işin ehline teslim edip kıyıya çekilmek Türkiye için daha yeni bir olay.
Zira çoğu insan hâlâ dekorasyonun kolay ve herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen bir iş olduğunu fikir ediniyor.
Elbette, beğeni sahibiyseniz ve bu konuya meraklıysanız, uzman yardımı almaksızın evinizi döşemeniz ve herkesin imreneceği dekorasyon fikirleriyle güzelleştirmeniz olası.
Ama bazen bu girişimler ahenksiz görünen bir oturma odası veyahut tarzları harmanlayacağım derken hiçbir şeye benzemeyen bir yatak odasıyla da sonuçlanabiliyor.

Bu bakımdan evinizin dekorasyon işini tamamıyla bir ekspere havale etme lüksünüz yok ise dahi, bu hususta profesyonel tasarımcıların elinden çıkmış olan örneklere göz atıp, düşünce ve esin edinmek iyi bir başlangıç olabilir.
Bunun için yerli dizayncı ve mimarlarından sizin için bazı yaratıcı dekorasyon fikirleri hazırladık.
Evinizi yenileyeceksiniz veyahut baştan yeni bir ev döşüyorsanız, bu değişik örneklere bakmadan işe teşebbüs etmeyin.
Paravan Mucizesi

paravan modelleri
İşte yeniden herkesin aklına gelmeyecek yaratıcı bir dekorasyon fikrinin damga vurduğu çarpıcı bir oturma odası.
Bursa’da tespit edilen Niyazi Özçakar İç Mimarlık isimli şirketin M.A. Evi projesinden seçtiğimiz bu misal, laminant tabandan başlamış siyah yemek masasıyla devam eden koyu bir renk paletiyle şekilleniyor olsa da, oturma alanıyla yemek alanını ayıran paravan bu salona esas karakterini katan neden olmuş.
İki yanı sıra antik Yunan yapıtlarını andıran sütunlarıyla asil bir duruşu olan paravan, kremi andıran rengiyle odaya kasvet basmasını önlerken, galeri tarzı ışıklandırmayla parlayan siyah-beyaz Golden Gate fotoğrafıyla da salona çağdaş bir hava katıyor.
Samimiyet ve Asalet

çağdaş oturma odası dekorasyonları
Küçük bir oturma odasını dekore etmek zor iştir, fakat bunun gibi açık mutfaklı bir salonu düzenlemenin de kendisine göre zorlukları yok değil.
Ancak İstanbul’da tespit edilen Escape From Sofa isimli şirketin bir projesi olan Olebella Residence’da bu zorlukların olabilecek en zarif ve asil şeklinde aşıldığını ve meydana değişik tarzları bir araya getirdiği durumda kendisine göre bütünlüğü de olan bir açık salon çıktığını görüyoruz.
Parke ve laminantın geçer akçe bulunduğu son zamanlarda, gri taş taban tercihi salona etkileyici bir asalet katarken, dolap, sehpa tablaları ve çekyat ayakları üstünden eklenen ahşap vurgularıyla zeminin soğukluğu dengeleniyor.
Duvarladaki beyaz ve oturma grubu ile yastıklarda ki pastel renk tercihlerinin de bariz bir samimiyet öğeyi katmakla beraber genel harmoniyi de diri tuttuğunu görüyoruz.
Farklı tarzların ahenk içerisinde bir araya geldiği bu salon yaratıcı dekorasyon fikirleri devşirmek için bire bir.
Yatak Odasında Afrika Havası

afrika tarzı yatak odası dekorasyonu
Dekorasyon ile ilgili uzmanlık gerektiren tercihlerden bir tanesi de odanızı belirli bir temaya makul olarak döşemek.
Tasarımcı Istek Karakadılar’a ilişkin olan, İstanbul merkezi Ak Design Studio’ya ilişkin bu projede, bunun yetkin bir programını görüyorsunuz.
Afrika tarzının bir tema olarak damga vurduğu bu yatak odası, lüzum renk seçimi, lüzum de basit akla gelmeyecek ilave olarak süsleyici unsurlarla hem müthiş bir meblağlılık ve bütünlük, hatta insanın içini sıcaklık yayarak ısıtan bir hararet yansıtıyor.
Yatağa tepeden bakan Mısır esintili heykelden tüylü yastığa, hasır sandalyeden güneşi içeriye alan perdelere kadar bütün nedenler, egzotiğin abartıya kaçmadan sebep kullanılacağını gösteren en uygun bir atmosferin parçası oluyorlar.
Bir Tablo Tüm Şeyleri Değiştirebilir

yeni duvar dekorasyon fikirleri
Dekorasyon fikirleri deyince illâ ki defa devasa ve giderli yeniliklerden bahsediyor değiliz.
Kimi vakit minik bir dokunuş veyahut bir aksesuar ilavesi bir odanın bütün havasını değiştirebilir.
Mimar Tülay Beşir’in İstanbul odaklı 5 El Dekorasyon ve Mimarlık isimli şirketine ilişkin bu örnekte bulunduğu gibi.
Tasarımcının Chic Town Bebek serisinden seçtiğimiz bu misali, duvardaki rengarenk tablo olmadan hayal etmeye çalışırsanız ne demek istediğimiz henüz iyi anlaşılacak.
Zeminden duvara gri ve siyahın değişik tonlarının akışkanlık sağladığı, zarif beyaz kanepeyle bariz bir saflık kazanan odanın monotonluğa butonunu önleyip, minimum birkaç düzey yukarıya taşıyan neden duvarda asılı duran tablo olmuş.
Sağ plandaki saksı bitkisini de katarsanız, tüm resim bir sanat yapıtı kompozisyonu andırıyor.
Sıradışı ve Sevimli

küçük oturma odası dizaynı
Yaratıcı dekorasyon fikirlerine ihtiyaç duyduğunuz durumlardan bir tanesi de bunun gibi ananesel şekillere sahip olmayan, sıra dışı salonları döşemektir.
Harper Özbirim’e ilişkin Kıbrıs Developments isimli şirketin Escape Homes Exclusive projesinden seçtiğimiz bu örnekte, mutfakla bileşik olan ince uzun bir salonun sıra dışı tercihlerle sebep şık ve sevimli duruma getirilebileceğini görüyoruz.
Bu salondaki en kritik ve belirleyici hüküm dikine değil yanlamasına bir perspektifin benimsenmesi olmuş. Bu da hem sevimli, hatta içten bir atmosfer meydana getiriyor.
Ahşabın iki değişik tonundaki dolap ve sehpa ile yeniden yumuşak bir renge sahip kanepenin yanında, burada tasarımcının kendisine özgü dokunuşunu esas yansıtan nedenler salonun muhtelif yerlerine serpiştirilen ahenkli ve şık aksesuarlar olmuş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here