Dekorasyon Fikirleri Ürünleri
Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar? ** Kesin Çözümler Burada Diğer Mutfak Dekorasyonu Salon Dekorasyonu

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar? ** Kesin Çözümler Burada

Yağlı boya lekesinin camdan, kumaştan, elden, kıyafetten, fayanstan, halıdan kesin nasıl çıkarıldığını bu yazımızda bulabileceksiniz. Bildiğiniz üzere boyalar içerisinde en zor boyalardan biri yağlı boyalardır. Çünkü döküldükleri ya da sürüldükleri yerde kurudukları zaman bu boya lekesinin temizlenmesi gerçekten bizleri zorlamaktadır. Zor olmasına zordur ama birkaç püf noktası ile boya lekelerini çıkarmak tamamen sizin elinizdedir. Sizlere yağlı boya lekesi nasıl çıkarılır konusunda en önemli tavsiyeyi de vermek isterim. Eğer yağlı boya çok sevdiğiniz, değer verdiğiniz bir üründe leke yapmışsa profesyonellerden yardım almanızı tavsiye ederim. Şimdi başlık başlık konumuza devam edelim.

Yağlı Boya Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar? ** Kesin Çözümler Burada Diğer Mutfak Dekorasyonu Salon Dekorasyonu

Yağlı boya lekesi kumaştan nasıl çıkar sorusunu mutlaka internette araştırmışsınızdır. Çünkü boya yapan herkesin mutlaka kıyafetine, kumaşına, parkesine boya damlamıştır. Yağlı boyalar diğer boya türlerine göre kumaşlara daha kolay bir şekilde sızıp, kumaşa yayılır.  Bu nedenle ilk yapmamız gereken hızlı hareket etmemiz ve lekeye hemen müdahale etmeliyiz. Çünkü yağlı boyaların kumaş üzerinde kurumamasına önem vermeliyiz. Bu sebeple kumaşı nemli tutmak bizim ikinci yapmamız gereken bir diğer husustur. Çünkü nemli veya ıslak tutmazsak boya kurur ve sertleşir. Sertleştikten sonra da boya lekesini temizleme işimiz zorlaşacaktır.

Genellikle boyanın içeriği ve hangi ürünlerle temizlenebileceği konusu, etiketlerinde yazmaktadır. Bu nedenle etiketi inceleyerek hangi ürün tavsiye edilmişse onu kullanmaya özen gösteriniz. Örneğin genelde bu boyanın lekeleri tiner ve terebentin tarafından çıkarılmaktadır.

Yağlı boya lekesini kumaştan çıkarmak için bizim boyalı kumaşımıza ters bir şekilde müdahale etmemiz lazım. Peki nasıl müdahale edeceğiz? Örneğin biz kumaşımızda ki yağlı boyayı çıkarmaya çalışalım. Yapmamız gereken boya inceltici tiner kullanmak olsun. Biz boyalı kumaşın arka kısmına temiz bez sermeliyiz. Akan boyalar bu beze geçecektir. Bu nedenle bu bezleri sık sık temizlemeliyiz. Son olarak ta yüksek sıcaklıkta uzun devirde lekeli kumaşımızı yıkayarak kumaşımızı yağlı boya lekesinden temizleyebilirsiniz.

Yağlı Boya Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar? ** Kesin Çözümler Burada Diğer Mutfak Dekorasyonu Salon Dekorasyonu

Yağlı boya lekesi elden nasıl çıkar sorusunu mutlaka araştırmışsınızdır. Evde boya yapmışsanız mutlaka boyalar elinize bulaşmıştır. Kullanılan boyalar içerisinde elimiz için temizlenmesi en zor boya yine yağlı boyalardır. Peki bu boyayı elimizden nasıl temizleriz? Benim kullandığım ve hemen sonuç aldığım iki ürün var. Biri tiner diğeri ise tereayağıdır. Yine aseton ve terebentin de kullanılabilmektedir.

Yağlı Boya Lekesi Camdan Nasıl Çıkar?

Yağlı boya lekesi camdan nasıl çıkar şimdi de bu konuya değinelim. Belki de en kolay temizlenebilen bir alandır. Evde yaptırdığımız ya da yaptığımız boya badana işlerinde camlarımıza mutlaka boya sıçrar ve lekeler oluşur. Bu yağlı boya lekelerini çıkarmak için yine tiner ve terebentin kullanılır. Peki nasıl temizleyeceğiz? Şöyle yapacağız. Öncelikle terebentin şişesini sıcak suyun altında ısıtacağız. Sonra ister pamukla ister başka bir ürünle camdaki yağlı boya üzerine süreceğiz. Sonra 15-20 dakika bekleyeceğiz. Daha sonra ise hazırlayacağımız sirkeli su ile camlarımızı silebiliriz. Tamamen yağlı boya lekelerinden kurtulduğunuzu göreceksiniz. Yine bu işlem sırasını tiner ile de yapabilirsiniz. Ama burada tinere dikkat etmeniz gerekecektir. Bunun için eldiven kullanmanızı, yüzünüze ve gözünüze temastan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Yağlı Boya Lekesi Fayanstan  Nasıl Çıkar?

Yağlı boya lekelerinin fayanslara da olabileceğini biliyoruz. Çünkü evimizin her bölümünde mutlaka boya badana işlemi gerçekleştiriyoruz. Cam da olduğu gibi fayanslarda da lekeleri çıkarmak için genelde kazıma yöntemini kullanırız. Aseton, tiner ve beyaz sirke fayans lekelerinin temizlenmesinde gerçekten çok işe yarayan ürünlerdir. Şimdi bu ürünlerin nasıl kullanıldığını görelim.

Aseton içerisinde bulunan kimyasal maddeler nedeniyle yağlı boya lekelerini çıkarmada kullanılan ürünlerin başında geliyor. Nasıl kullanırız? Bir pamuğa döktüğümüz asetonu boya lekesinin üzerine süreriz. Sonra mutlaka nemli bezle silip durulama yapmamız gerekir.

Tiner, fayanslarda ki yağlı boyaların temizlenmesinde yine baş rolde oynar. Kullanımı çok kolaydır. Leke olan yere dökülür sonra ovulur yada fırçalanır. Fırçalandıktan sonra durulanmalı ve kurulanmalıdır. Yine kullanırken çok dikkat edilmesi gereken bir üründür. Sağlık açısından bizi olumsuz etkileyen bir üründür.

Sert Cisimle Kazıma yaparak ta fayanslarda oluşan lekeleri çıkarabiliriz. Kazıma yapmak için boyanın kurumuş olması gerekmektedir. Kazıma yapmak için de spatula veya bıçak kullanabilirsiniz. Yine bulaşık teli de kullanabilirsiniz. Ben bulaşık telinin çok faydasını gördüm bu konuda. Kazıma yaparken de fayansımızın çizilmemesine özen göstermeliyiz. Bu nedenle yavaş hareket etmeliyiz.

Beyaz Sirke Kullanımı

Beyaz sirke de artık temizlik malzemesi olarak sıkça kullanılan bir ürün oldu. Beyaz sirke, su ve deterjan karışımı ile fayanslarınızı güzelce temizleyebilirsiniz. Üçünden yaptığınız karışımı boya lekesi üzerinde 1-2 dakika bekletirsiniz. Sonra fırçalarsınız. Bu sayede yağlı boya lekesini temizlemiş olursunuz.

Yağlı Boya Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Yağlı boya lekesi kıyafetten nasıl çıkar sorusu ile devam ediyoruz. Boya badana işinde boyalar en çok kıyafetlerimize bulaşmaktadır. Peki bu yağlı boya lekesini nasıl çıkarırız kıyafetlerimizden? Şimdi bunları sıralayalım:

  1. Pudra kullanabiliriz. Lekeli bölüme pudra serpiştirip daha sonra lekeli bölgeyi temiz bir bezle iyice silmeliyiz. Bu temiz bezde mutlaka alkolle, terebentine veya etere hafifçe batırılmış olmalıdır. Bundan sonra kıyafet bol su ile durulanmalıdır. Yine bu maddeleri kullanırken çok dikkatli davranmalıyız. Özellikle eteri koklamamalıyız. Mümkünse bu ürünlerle temizlik yapıyorsak maske kullanmalıyız.
  2. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi lekeli bölgenin arkasına temiz bez koymalıyız. Çünkü kullandığımız inceltici ürünler boyanın akmasını sağlar. Bu temiz bezler lekenin dağılmasını önler.
  3. Tiner, yağlı boya lekelerinin çıkarılmasında en çok kullanılan yöntemlerin başında gelir. Temiz bir beze tiner dökülür ve lekeli bölüm ovulur. Sonra kıyafet yıkanır.
  4. Eğer kıyafet veya kumaş üzerinde yağlı boya kurumuşsa amonyak kullanabilirsiniz. Lekeli alana amonyak dökülür 10-15 dakika beklenir. Yumuşayan leke yıkanır. Sonra tiner yöntemini tekrarlayabilirsiniz.

Yağlı Boya Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Yağlı boya lekesi halıdan nasıl çıkar diye araştırıyorsanız aşağıda ki videoda cevabını bulabileceksiniz. Sizlerin de bu konuda fikirleri ya da uyguladığı yöntem varsa mutlaka yorum kısmından bizlere yazmanızı istiyoruz. Yazımıza ekleriz.