Ana sayfa Diğer Yeni Moda Karo ve Fayans Döşemeleri

Yeni Moda Karo ve Fayans Döşemeleri

139
1
çift renkli fayans döşemeleri

Yer karoları ve fayanslar, ilk olarak ıslak tabanlar olmak suretiyle hanelerimizin taban döşemesinde devasa tek rol üstlenirler. 
On dokuzuncu asırda Fransa’da yer karolarının ilk kez kullanılmaya başlamasından, bugünün sonsuz renk, desen, ebat ve biçimdeki fayanslarına kadar uzanan yolda, taban kaplamaları şaşırtıcı tek çeşitlilik kazanmış olsa da, karo ve fayanslar halen sıklıkla kullanılmaktalar. 
Karolar hâlâ henüz büyük ölçüde el işçiliğine dayalı zanaat ürünleri olarak, devasa fabrikalarda imal edilen ve bu gün dev tek endüstriye dönüşen fayanslarla birçok yönden ciddi değişiklik işaret ediyor olsalar da, döşeme teknikleri yönünden her iki ürün de birbirine epey benzemekteler. 
Fayans ve karo döşemesinde defa çok yöntem olmadığını veyahut olanların aşağı yukarı birbirinin aynısı olduğunu düşünebilirsiniz. 
Ama gerçekte yöntem uygulamalardaki ufak farklar, ulaşılan neticelerde epey devasa farklara dönüşebilmektedir. 
Bu yüzden banyo, mutfak veyahut farklı tek odanızın tabanı için seçenek edeceğiniz karo veyahut fayansların seçimi kadar, bunların döşeme yöntemi de dilediğiniz neticelere ulaşabilmeniz için devasa ehemmiyet taşır.
Geleneksel Karo Döşemesi
Yer karoları, saniyesel inşaat ürünlerinin defa basit ve bol olarak olmadığı dönemde, ülkemizde de epey sıklıkla kullanılmaktaydı. 
Ancak saniyesel ürünlerin süregelen duruma gelmesi ile, el emeğiyle imal edilen bu ürünün tanınmışlığı azaldı. 
Dokuları, modelleri ve uzun hayatları ile benzersiz ürünler olan yer karolarına olan alaka nihai senelerde yeniden artış göstermeye başladı. 
Mermer tozu, kiremit tozu gibi ürünlerin belirli tek desen ile betonla beraber kalıplaştırılması prensibine dayanan karolar, tam tek zanaat ürünüdürler ve el emeğiyle imal edilen her şey gibi yıllandıkça henüz güzel hale gelirler. 
Bu abiye toplantı salonunda, ananesel tek karo döşeme yöntemi seçenek edilmiş. 
Hemen her ortama, her dekorasyona uyabilen bu döşeme yöntemi, yer karolarının basit güzelliğini yansıtmada oldukça yetenekli.
Birleşen Desenler
Bugünlerde yer karolarıyla birçok değişik cinsten ticari mekanda da sıkça karşılaşıyoruz. 
Özellikle abiye lokanta ve kafelerde, kalifiye butiklerde ve dizayn işleriyle malum büro alanlarında yer karolarının tüketimi epey süregelen duruma geldi. 
Hatta siparişinizin büyüklüğü veyahut bu iş için ayırdığınız bütçeye bağlı olarak kendisi firmanıza veyahut mekanınıza kalifiye renk ve desenlere sahip tek yer karosu yaptırmanız dahi olası olabiliyor. 
Çok değişik renklerin birlikte kullanıldığı, eklektik tek tarza sahip bu kafede, epey enteresan tek desen meydana getiren yer karoları seçenek edilmiş. 
İki değişik desenin birleşerek tek tek kesintisiz görüntü oluşturduğu bu döşeme yöntemi, değişik taban gereksinimlerine yanıt verebilecek epey elastik tek çözüm.
Halı Tarzı Döşeme
Karoların birçok değişik desende satılmalarına rağmen, derhal hepsinin birleşerek kesintisiz tek görüntü meydana getirdiği dikkatinizi çekmiştir. 
Toplamda meydana çıkan bu görüntünün tek halı veyahut kilimi andırdığını söylemek de pek hatalı olmaz. 
Bu benzerliği direk tek döşeme yöntemi şeklinde de değerlendirmek olasıdır. 
Karoları uygulayacağınız mekanda kare veyahut dikdörtgen tek form oluşturacak şeklinde kullanır ve çevrenini da tek renkli, tercihen beyaz tek fayansla kaplarsanız, karolarınız ortada sabit tek halı görüntüsü oluşturacaktır.
Ahşap Karolar
Karolar ananesel olarak beton türevi sert ve metanetli tek malzeme olmakla beraber, hayatımızın her bölümünde sıklıkla karşımıza çıkan ahşabın bu bölgede da kullanılmaması sürpriz olurdu doğrusu. 
Ahşap yer karoları nihai dönemde epey yaygınlaşmaya başladılar. 
Bir aksi tek düz şeklinde döşenen bu kolay fakat tek o kadar abiye ahşap karolar, bilhassa balkon, teras, veranda gibi yarı açık alanlar için epey abiye tek taban çözümü olarak ilgi çekiyor.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here