Ana sayfa Mutfak Dekorasyonu Yeni Trend İki Renkli Mutfak Dolabı

Yeni Trend İki Renkli Mutfak Dolabı

173
0
modern iki renkli mutfak dolabı modelleri

Mutfaklar her vakit dekorasyon trendlerinin ehemmiyetli bir parçası meydana gelmiştir.
Çünkü fazlası insan için mutfak, hanelerimizde en fazla kullandığımız alanlardan bir tanesidir.
Bu yüzden mutfak dekoruna estetik yatırım yapmamak için hiçbir neden göremiyoruz.
Son senelerde en malum mutfak trendi iki renkli dolaplar.
Zira bu çift renkli dolaplar mutfağa çağdaş bir hava katarak herkesin gözünü kamaştırıyor.
Hatta bu kesif ilgiden dolayı iç mimarlar da mutfak tasarımında iki renkli dolapları seçenek ediyorlar.
Ancak iki renkli mutfak dolabı modellerini denemeden evvel şu kriterlere ilgi edin:

modern iki renkli mutfak dolabı modelleri
Birbiriyle ahenkli renkleri öğrenin: Renkleri seçmek zor bir iştir; İşte bu sebepten kitaplar, dergiler, internet siteleri ve buna adanmış profesyoneller var. İki renkli bir mutfak dolabı oluşturmaya hüküm verdiyseniz fakat nereden başlayacağınızdan güvenilir değilseniz renk tekerleğinden yararlanın.
Genel olarak renk tekerleği üzerindeki bitişik ya da benzer renkler bitirici nitelikle olup birbiriyle iyi gözükür. Kısacası renk uyumuna çalışın.
Dengeyi sağlayın: Mutfak dolabı için iki renk ansızın seçmek, dekorasyondaki renk dengesine kalifiye ehemmiyet vermeniz gerektiği mananına gelir. Bunu inşa etmek için  birkaç dizayn hilesi var.
Yeni başlayanlar mesela sarı ve mavi gibi tamamıyla değişik iki renk seçmek adına tek bir rengin açık ve koyu tonlarını (açık sarı ve koyu sarı) kullanın.
Aklınızda değişik renkler varsa ortamdaki etkisini düşünün.
Çok yürekli renkler – işlek bir turuncu – daha çok resim enerji ister ve henüz nötr bir renk tonu ile dengelenmesi lazım olur.
İki renk arasında beyazı köprü olarak kullanın: İki dominant renk kullanırken üçüncü bir renkten istifade etmek için 60-30-10 kuralını uygulamalısınız. Bu kaideye göre dominant rengi yüzde 60, ikincil rengi %30 ve nötr tonu yüzde 10 şeklinde tüketmelisiniz.
Genel olarak mutfak dolapları için iki dominant renk kullandığınızda bir geçiş tonu olarak beyazı seçenek edebilirsiniz.
Böylece defa kuvvetli renkler arasında keskin bir geçiş adına henüz yumuşak ve estetik bir renk paleti oluşturabilirsiniz. Beyaz adına vaziyetine göre krem rengi, bej ve gri de kullanmak mümkün.
İkinci bir renk ilave etmek için tam ters bir malzeme deneyin: İkinci bir renk seçmek göz ürkütücü görünüyorsa değişik bir yol deneyin. Ana renkteki alt tonları tamamlayan ikincil bir malzeme seçin.
Örneğin göz kamaştırıcı bir beyaz sıcak ahşap dolap zemini ile iyi çalışır. Aşağıda 2 renkli mutfak dolabı örnekleri derleyerek hangi renkleri seçebileceğinize değin düşünce vermeye çalışacağız.
Kırmızı ve Beyaz
İki renkli mutfak dolapları arasında dominant tonlar değişiklik gösterse de genellikle beyaz ile dengelendiğini görüyoruz. Bu mutfakta da göz alıcı kırmızı beyaz ile kullanılmış.
Ancak bir evvelki örnekten değişik olarak dominant renk henüz ufak olan üst dolapta, beyaz ise henüz geniş yer işgal eden alt ünitede seçenek edilmiş.
Lake kapaklardan dolayı her iki renk de epey şık gözüküyor.
Turuncu ve Gri
Turuncu rengi bilindiği gibi defa işlek, dominant ve ilgi çekici bir renktir. Bu nedenle kişiler dekorasyonda turuncu kullanırken çekinebilirler. Ancak dominant renkler nötr bir tonla dengelendiği vakit gayet iyi gözükebilir.
Bu örnekte turuncu rengi, üst dolap ile adanın yan kısımlarında kullanılmış.  Kalan sekmeler ise çoğunluklu olarak gri tonunda. Sadece kimi ufak yerlerde siyahlar sahip olunan.
Fuşya ve Beyaz
Turuncu gibi fuşya da oldukça sevinçli, etkileyici ve bakışları üstünde toplayan bir renk.
Son senelerde daha fazla moda olduğunu söyleyebiliriz. Bu rengi de tıpkı turuncu gibi nötr bir tonla bitirmek gerekmektedir. Örnek mutfakta da fuşya beyazla eşleştirilmiş. Mutfak dolabının L şeklinden dolayı dolapların devasa bölümü fuşya renginde. Dolayısıyla çoğunluklu olarak dominant renk kullanılmış.
İki Renkli Mutfaklara Üçüncü Renk
İlk mutfak görselinde turuncu ve grinin beraber kombinlendiğini görmüştük. Bazı bölümlerde ise siyah kullanılmıştı.
Bu örnekte ise üst dolap beyaz renkli iken alt dolap gri renginde. Ancak iç duvar ve tezgah bilhassa enteresan, zira yürekli bir renk tüketimi mevzu bahis. Bu ezber bozan tercih için tamamıyla nötr tonlardan meydana gelen bir mutfak dolabı akilane bir hüküm, diğer türlü defa göz yorucu olabilirdi.
İç ve Dış Yüzeyde Renk Farkı
İki renkli mutfak dolabı tasarımında renk farkının çoğunlukla alt ve üst dolap arasında olduğunu gördük. Oysa iki ayrı rengi değişik bölümlere tatbik etmek da olası.
Örneğin bu mutfakta dolapların ön bölümü turuncu renkte kullanılırken üst dolabın iç bölümü ve yanları gri renkte seçenek edilmiş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here